Dan sjećanja na Holokaust i sprječavanja zločina protiv čovječnosti

Autor: Mirna Scheibl, 26. 1. 2018.

Dan sjećanja na Holokaust i sprječavanja zločina protiv čovječnosti međunarodni je dan sjećanja kojim se želi podsjetiti na sve žrtve nacističkih režima tijekom Drugog svjetskog rata.

Danas u svijetu uobičajenoj upotrebi "holokaust" je naziv za genocid nad Židovima  i sustavno istrebljivanje drugih grupa, koje je za vrijeme Drugog svjetskog rata provedeno u Europi na teritoriju pod kontrolom nacističke Njemačke i njenih saveznika.

Ovaj se Dan obilježava diljem Europe, a za datum obilježavanja izabran je 27. siječnja. Na taj dan 1945. Crvena armija oslobodila je 7.500 zatvorenika koje su za sobom ostavili nacisti u koncentracijskom logoru Auschwitz u Poljskoj.

Izvorno značenje pojma holokaust (grčki olokauston: "potpuno spaljen) jest žrtva paljenica bogovima ili dušama pokojnika kod Grka i Rimljana, pri kojoj se spaljivala cijela žrtvena životinja.

Ovaj tjedan u našoj školi započelo je  obilježavanje holokausta pripremom panoa u hodniku škole.

Na satu povijesti, učenici  od 5. do 7. razreda ukratko su upoznati s najvažnijim činjenicama i podacima vezanim za ovaj događaj. Učenici 8. razreda su u sklopu nastavnih sadržaja pripremili kratku prezentaciju ili izvješće, budući da su to ujedno i sadržaji  trenutne nastavne teme koje obrađujemo.

Ana Kinjerovac, učiteljica povijesti