Integrirani sati povijesti i knjižnice

Autor: Mirna Scheibl, 14. 11. 2018.

U ponedjeljak 12.11.2018., u 6. a razredu, povodom obilježavanja Mjeseca hrvatske knjige, održana su dva sata povijesti u suradnji sa školskom knjižnicom. Budući da je tema obilježavanja Mjeseca hrvatske knjige glagoljica, na satu povijesti nastojali smo se uklopiti temom Natpisi hrvatskih srednjovjekovnih vladara.

U uvodnom dijelu sata učiteljica povijesti Ana Kinjerovac je s učenicima ponovila koji su najpoznatiji natpisi hrvatskih vladara nastali u ovom razdoblju. Učenici su trebali upariti sliku s natpisom i zalijepiti na hamer papir.

Nakon što su učenici odradili zajednički zadatak iz uvodnog dijela, knjižničarka Mirna Scheibl je nastojala učenike upoznati s nastankom glagoljice, uporabom u srednjem vijeku i istaknula Bašćansku ploču kao najvredniji spomenik ovog razdoblja. Učenici su imali prilike vidjeti model Bašćanske ploče, poslušati izvorni tekst i prijevod spomenutog dokumenta.

Nakon uvodnih aktivnosti učenici su  nastavili radu u skupinama gdje su trebali pripremiti vlastiti natpis, gdje su mogli izraditi suvremenu verziju natpisa ili staviti se u ulogu vladara u srednjem vijeku. Natpis su dogovarali i zajednički prenijeli na papir ukrašen pleterom, tintom i perom.

Jedan drugačiji način poučavanja, zanimljiv učenicima i svakako,  prihvatljiv. Veselimo se i budućoj zajedničkoj suradnji nastave povijesti i knjižnice.

učiteljica Ana Kinjerovac i novinari