Izvješće s izvanučioničke nastave razredna nastava

Autor: Luka Balković, 5. 6. 2015.

U sklopu planirane izvanučioničke nastave za ovu školsku godinu, razredna nastava je 1. VI. 2015. bila na sljedećim destinacijama: Našički Markovac - Zoo vrt Bizik, Đakovo - Katedrala, Pastuharna, Našice - Dvorac obitelji Pejačević. Putovanje je organizirala putnička agencija Ortran, Orahovica.

Ukupno je bilo 86 učenika te 11 učitelja pratitelja.

Prvo mjesto koje smo posjetili bio je Zoo vrt obitelji Bizik, koji broji više od 90 vrsta životinja i ptica. Uz vodstvo članova obitelji učenici su obišli sve životinje te su mogli čuti i zanimljive priče o ponašanju i hranjenju životinja. Velika ljubav i odricanje svih članova obitelji, a i šire zajednice koja im pomaže u održavanju ovako zahtjevnog objekta u malom slavonskom selu.

Zatim smo se zaputili u Đakovo, gdje smo posjetili đakovačku katedralu. Prošetali smo poznatim gradskim Korzom, te se uputili u autobuse, koji su nas odvezli na ručak u restoran Sokak. Nakon ukusnog ručka uputili smo se u Pastuharnu. Vodič nas je upoznao s povijesti ustanove, životom lipicanaca i ukratko o konjičkim sportovima te dresuri konja.    Vidjeli smo tri zasebne staje za konje u kojoj su se u poslijepodnevnim satima odmarali lipicanci i dorati. Ovdje se nalazi i najveća jahaonica u Hrvatskoj u kojoj se povremeno održavaju posebni programi u kojoj su glavne zvijezde lipicanci s plesnim i jahačkim izvedbama. Pokazani su i nam vanjski hipodrom i šetnica za konje, te kolekcija fijakera.

Zatim smo se zaputili u Našice, gdje smo posjetili park i dvorac obitelji Pejačević. U ugodnom okruženju, malo smo se odmorili, a učenici su imali priliku pogledati dvorac, ljetnu pozornicu, te uže gradsko središte.  Nakon igre u parku, krenuli smo kući.

Izvor:  Dalibor Premec