Terenska nastava u šumi Gaj

Autor: Marijana Lazar, 13. 6. 2022.

U ponedjeljak, 13. lipnja 2022. učenici 3.a i 4.a razredne nastave matične škole realizirali su terensku nastavu u šumi Gaj.

Jednog jutra u gaju
ptice digle graju.
Je li slavlje?
Je li buna?

Nije bilo ni slavlje, a niti buna nego jedan divan dan proveden u prirodi.

Pred školom smo se okupili u 8 sati. Pregledali bicikle, pripremili reflektirajuće prsluke i dogovorili pravila ponašanja tijekom vožnje. Kuhar nam je podijelio slasne sendviče i polako smo krenuli na mjesto za polazak.

Krenuli smo put groblja pa lijevo poljskim putem između njiva prema šumi. Tijekom puta stali smo nekoliko puta kako bismo promotrili i istražili sve ono o čemu smo učili tijekom godine. Istražili smo što se uzgaja na njivama, naučili što je tritikal te razliku između ječma i pšenice.

Putem smo naišli i na nadničare koji su rezali kupus za prodaju.

Stali smo i uz polje krumpira od kojeg se proizvodi hrskavi čips.

Kad smo stigli u šumu, smjestili smo se u hlad i navalili na slasne sendviče i jabuke. Stiglo nam je i slatko iznenađenje, sladoled!

Malo smo se razgibali i ponovili što smo naučili o listopadnoj šumi. Nakon ponavljanja krenuli smo u istraživanje šume. Pronašli smo slatke šumske jagode i puno gljiva. Tijekom boravka u šumi društvo su nam pravili neustrašivi leptiri.

Na povratku kući svratili smo do farme crnih svinja. Osim crnih svinja promatrali smo i mangulice ( pasmina svinja ), konje lipicance i govedo slavonsko-srijemski podolac.

Puni dojmova pažljivo smo se uključili u promet i krenuli put škole.

Dan je bio pun zanimljivosti i novih saznanja.

Marijana Lazar, učiteljica razredne nastave

SVIBANJ, 2024..pdf