Zemlji za rođendan - provedena akcija sakupljanja starog papira „Papir jedan Zemlji vrijedan“

Autor: Robert Matanović, 24. 4. 2013.

19. travnja proveli smo treću veliku akciju sakupljanja staroga papira pod nazivom „Papir jedan Zemlji vrijedan“. Sama akcija dio je naših eko akcija sakupljanja starih baterija i plastičnih čepova oje provodimo tijekom cijele školske godine. Svaki komad otpada koji se može reciklirati, a nije odbačen kao smeće, smatramo vlastitim uspjehom i darom Zemlji povodom nadolazećeg  rođendana.

Akciju u Viljevu smo proveli pravodobno informirajući stanovnike Viljeva postavljanjem plakata o  provođenju sakupljanja papira.  Izradili smo i letke koje su učenici ubacili u poštanske sandučiće.

U akciju u Viljevu uključilo se 22 učenika predmetne nastave koji su svoje vrijeme prije nastave ili nakon nastave poklonili našem planetu. Gotovo svi učenici volontiraju već 3. puta u ovakvoj akciji i vrlo vješto i odgovorno obavljaju svoje zadaće. Sigurni smo da njihova ekološka svijest iz godine u godinu raste . Nadamo se da će svojim ponašanjem utjecati i na mlađe, a posebice starije članove svojih kućanstava, jer je upravo kod njih neke navike teško iskorijeniti i promjeniti.

Na sam dan provođenja akcije stanovnici su do 12.00 h stavili papir pred svoje kuće te su ga naše ekipe učenika skupile i stavile na određene i unaprijed dogovorene točke nakon čega su domar i voditeljica eko skupine prikupili papir i prevezli u školu.

Akciju smo ove školske godine proširili i na sve područne škole.

Cilj akcije je, ne samo u školi, nego i u kućanstvima potaknuti naviku sakupljanja staroga papira jer ćemo akciju planirati i provoditi svake godine.

Vodeći se ovogodišnjim temom obilježavanja Dana planeta Zemlje 22. travnja: „Lice klimatskih promjena“ izradili smo i prigodan pano u školi .

Ponosni smo na mlade generacije koje su već u prvim školskim koracima usmjereni na potrebu recikliranja otpada i sigurni smo da će izrasti u ekološki osvještene ljude. Oni stariji pripadnici našega mjesta zauzeli su stav da mogu umjesto paljenja vreća u svojim dvorištima koje koriste na svojim poljoprivrednim i stočarskim gospodarstvima papir prikupiti za školu. Njihov cilj možda nije bio direktno ekološki, ali smo ih mi na neposredan način uključili u zeleni pogled na okoliš. Mlade smo osvjestili kako smo time spriječili otpuštanje štetnih plinova koji nastaju spaljivanjem otpada na ovaj način.

Držimo se slogana koji smo odavno prihvatili kao svoj: „Otpad ne mora biti smeće!“  i nastavljamo djelovati ekološki osvješteno.

Sandra Ižaković, voditeljica ekološke skupine