Gospodarstvo u zavičaju – zanimanja ljudi

Autor: Mirna Scheibl, 19. 4. 2017.

Dana 12. travnja 2017. godine učenici područnih škola OŠ Ante Starčevića Viljevo i njihovi učitelji posjetili su obližnji grad Donji Miholjac.

Cilj našeg posjeta bio je upoznavanje različitih zanimanja ljudi i vrsta djelatnosti ljudi u neposrednom okruženju kroz posjet: banci, ljekarni, prodavaonici, ugostiteljskim objektima, DVD-u, tvornici i poljoprivrednom gospodarstvu.

Učenici su kroz zornu nastavu, uz vodstvo stručnih ljudi mogli vidjeti što i kako se radi te postaviti pitanja koja su pripremili.

Prva stanica nam je bila Slatinska banka u kojoj nas je dočekala gospođa Tamara Rendulić, voditeljica poslovnice. Učenike je upoznala sa zaposlenicima u banci, poslovima koje obavljaju. Pokazala im je kako broje veće količine novaca te kako mogu prepoznati je li novčanica ispravna.

Druga stanica nam je bila Ljekarna Marušić u kojoj ih je dočekala voditeljica ljekarne Branka Marušić. Opisala im je sve poslove ljekarnika te ih provela kroz sve prostorije koje čine ljekarnu i opisala njihovu namjenu.

Nakon toga smo prošetali centrom grada i  pravili kratke pauze ispred: prodavaonice, pekare, frizerskog salona, ugostiteljskih objekata, autobusnog kolodvora, zlatarne, urara i mesnice.  Pred pojedinim objektima su nas dočekali zaposlenici i kratko objasnili svoje zanimanje.

Dok smo se kretali gradom  djecu smo upozoravali na pravilno ponašanje u prometu, ponovili pojmove: kolnik, pločnik, raskrižje, prometni znakovi, pješački prijelaz.

Sljedeća stanica nam je bila DVD. U stanici su nas dočekala dva vatrogasca koji su učenicima opisali što oni sve rade. Djeca su shvatila da nije jedini posao vatrogasca gasiti požar već i sudjelovati u spašavanju unesrećenih. Pokazali su im vozilo i detaljno opisali što sve vozilo sadrži. Isprobali su crijevo za vodu i dizalicu. Vatrogasci su nas na odlasku pozdravili sa sirenom.

Uslijedila je pauza, nešto smo prigrizli i pojeli sladoled.

Nakon što smo se okrijepili, krenuli smo u industrijsku zonu. U toj zoni smo se zaustavili kod tvornice Kanaan. Tu nas je dočekala Ivana Šiljeg, tehničar. Učenike je kratko upoznala s poslovima u njihovoj tvornici, podijelila zaštitne kapice i povela nas u obilazak. Učenici su vidjeli kojim slijedom nastaju njima omiljene grickalice, bobi i čips. Bili su oduševljeni veličinom skladišta i robe koja se u njemu nalazila. Svi učenici su na izlasku dobili vrećice bogate proizvodima.

Na samom kraju posjetili smo poljoprivredno gospodarstvo. Naša učiteljica Darija Perić, koja je ujedno i vlasnica tog gospodarstva, provela nas je kroz voćnjak. Objasnila je djeci koliko se voćaka tu nalazi i koji se sve poslovi u voćnjaku obavljaju. Djeca su obratila pažnju na izgled voćaka u proljeće i pokušala ih malo opisati.

Saželi smo sve što smo vidjeli i naučili, sredili dojmove i krenuli svojim kućama.

Dan je bio ispunjen različitim sadržajima koje smo proželi kroz nastavne predmete  prirode i društva, hrvatskog jezika, tjelesne i zdravstvene kulture, sata razrednika te engleskog jezika, a pratilo nas je i lijepo vrijeme.

Još jednom se zahvaljujemo svima koji su nas ugostili!

učiteljica Tajana Hrupački

OZUJAK 2024..pdf