Pirotehnika u rukama mlađih učenika

Autor: Mirna Scheibl, 21. 12. 2017.

U ponedjeljak, 18.prosinca 2017. godine, područnu školu u P. Moslavini posjetio je kontakt policajac PP D. Miholjac, g. Robert Vrbešić.

Na satu razrednika 3.i 4. razreda održao je predavanje o nadolazećim blagdanima i opasnostima koje donosi pirotehnika koju djeca koriste bez nadzora roditelja kako bi „uveličali“ proslavu Božića i Nove godine.

Saznali smo da se pirotehnička sredstva prema količini eksploziva dijele u četiri kategorije: F1, F2, F3 i F4.

Prva F1 kategorija su pirotehnička sredstva koje sadrže manje količine eksploziva.

Dostupna su u prodavaonicama i kioscima, a njihova upotreba dozvoljena je starijima od 14 godina u određenim periodu godine - od 27.prosinca do 1.siječnja.

DJECI MLAĐOJ OD 14 GODINA NIJE DOPUŠTENA

KUPOVINA I UPORABA PIROTEHNIČKIH SREDSTAVA

Kako navodi kontak policajac R. Vrbešić, u svojoj dosadašnjoj policijskoj praksi susreo se sa djecom mlađom od 14 godina koja su ozlijeđena zbog samostalnog i nekotroliranog rukovanja pirotehničkim sredstvima, zbog čega je odlučio uvesti ovakvo predavanje u treće i četvrte razrede osnovne škole.

Ukazao je koje posljedice mogu nastati ako petarda eksplodira u rukama djece jer se nikada ne zna je li ispravna?

Ukoliko djeca nađu iskorištenu  petardu na ulici, ne treba je dirati jer također može eksplodirati.

Pokazao nam je na primjeru jedne petarde kako izgleda barut koji je odgovoran za eksploziju i buku koju proizvodi petarda. Također smo razgledali vrste pirotehničkih sredstava F1 razreda.

Na kraju su svi učenici dobili brošurice MIR I DOBRO kako bi još i sa svojim roditeljima pročitali i uočili opasnosti koje donose pirotehnička sredstva.

Zahvaljujemo se kontak policajcu Robertu Vrbešiću na ovom korisnom predavanju i očekujemo ga i na godinu.

učiteljica RN Suzana Nikolić

OZUJAK 2024..pdf