Održana Osnivačka skupština Učeničke zadruge Čuvarkuća

Autor: Mirna Scheibl, 28. 10. 2016.

U četvrtak, 27.10.2016.g.,  u holu naše škole, s početkom u 17:45, održana je Osnivačka skupština Učeničke zadruge Čuvarkuća. Voditeljica Zadruge, učiteljica Ana Kinjerovac, predstavila je rad Zadruge te je izabrano njezino vodstvo - Zadružni odbor.

U uvodnom dijelu svim nazočnim članovima obratila se ravnateljica škole Blaženka Škrlec. Osvrnula se odakle uopće ideja o nastanku Zadruge – u našoj školi godinama vrijedni učitelji, učenici i roditelji izrađuju prekrasne ukrasne predmete tijekom božićnih blagdana, djeca većinu slobodnog vremena provedu pred televizijskom ekranima i računalima. Zašto to vrijeme ne bismo pametno iskoristili? Ideja o osnutku Zadruge počela je od osnivanja izvannastavne aktivnosti domaćinstva, koja je od ove školske godine uvedena u našoj školi, do osnivanja eko – vrta kojeg bismo trebali početi obrađivati ove školske godine. Ono što je potrebno u radu zadruge  je suradnja učitelja, učenika i roditelja.

Cilj djelovanja Zadruge je poticanje poduzetničkog duha kod učenika – da budu kreativni, poduzetni, da svoje ideje provedu u djelo. Nakon ove Osnivačke skupštine odmah se kreće u realizaciju božićnog programa gdje su se otvorile ponude za izlaganje na božićnom sajmu u Donjem Miholjcu.

U nastavku Skupštine svim nazočnima se obratila učiteljica Ana Kinjerovac, voditeljica Zadruge i obavijestila ih o tijeku osnutka Zadruge, zadaćama i ciljevima Zadruge te njezinim pravilima. Izabrano je i vodstvo Zadruge – Zadružni odbor kojeg čine 7 članova. Odbor donosi pravila zadruge, odlučuje o djelatnosti Zadruge, usklađuje rad sekcija i sl.

U rad Zadruge uključeno je 6 sekcija: Ekološka sekcija, Modelari, Domaćinstvo, Likovna sekcija, Vrijedne ruke i Novinari.
›Voditelji sekcija, uz neposrednu suradnju učenika, planiraju, programiraju i organiziraju proizvodni rad, odabiru najdjelotvornije metode i oblike rada,
›prate, usmjeravaju i potiču rad učenika, ›omogućuju učenicima vezu s drugim stručnjacima i dostupnost dobrih izvora znanja, odgovorni su za sigurnost učenika u radu, surađuju s roditeljima i ostalim članovima te upoznaju druge učitelje s radnim rezultatima...

Osim stalnih članova Zadruge, član može biti svaki učenik naše škole, nakon 1.razreda, ›učenici koji su završili školu, roditelji, vanjski suradnici, ostali učitelji, stručno osoblje – pridruženi (povremeni) članovi.

Članstvo u Zadruzi je besplatno i svatko tko se još nije učlanio, a želi, može zatražiti pristupnicu kod naše voditeljice Ane Kinjerovac.

učiteljica Ana Kinjerovac