U našoj školi uspješno se realizira preventivni projekt „TradiciJA“. Za provedbu preventivnog programa dobili smo donaciju Ministarstva znanosti i obrazovanja u iznosu od 3.000,00 eura. Učenici predmetne nastave zajedno s učiteljicom Barbarom Soldić odradili su planirane aktivnosti.
Učenici 7.a razreda radili su monotipiju na pločama izrađenih od želatine.
Prije samog otiskivanja bilo je potrebno izraditi ploče od želatine, vode, glicerina i alkohola. Poštujući omjere, uspješno su izradili podlogu za rad.
Na idućem satu učenici su imali zadatak izraditi dizajn čestitke. Koristeći akrilne boje i plastične šablone, stvarali su simetrične kompozicije.
Samim procesom otiskivanja učenici su bili jako zadovoljni i uistinu su uživali u ovakvom nesvakidašnjem likovnom izražavanju.
Inspirirani tradicijom, naši osmaši okušali su se u dizajnu tekstila.
Fotokopije motiva sa slavonskih peškira prvo su prenijeli na linoleum kojeg su potom pažljivo izrezali. Uslijedilo je otiskivanje uz pomoć preše i žlica.
Učenici dali novi izgled starim odjevnim predmetima otiskujući matrice u ritmu mijenjajući boje i smjer. Tijekom dva nastavna sata učenici su zbilja bili predani svome zadatku što je najbolje vidljivo iz konačnih radova.
Realizacija preventivnog projekta “TradiciJA “ pokazala se kao uspješan spoj kreativnog izražavanja i očuvanja kulturne baštine. Kroz likovno stvaralaštvo, djeca su ne samo razvijala svoje umjetničke vještine, već su i upoznavala vrijednosti tradicionalnih običaja, simbola i narodnih motiva, čime se doprinosi razvoju identiteta i međugeneracijske povezanosti. Ovakvi projekti potvrđuju važnost uključivanja kulture i tradicije u odgojno-obrazovni proces kao moćan alat preventivnog djelovanja, poticanja pozitivnog ponašanja i razvijanja osjećaja pripadnosti zajednici.
Barbara Soldić, učitljica Likovne kulture