Stručna ekskurzija djelatnika u Pleternici

Autor: Sandra Vrbešić, 3. 6. 2024.

U petak, 31. svibnja, djelatnici Osnovne škole Ante Starčevića Viljevo, u svrhu edukacije, posjetili su Crkvu svetog Nikole biskupa i Muzej bećarca u Pleternici.

Djelatnike Osnovne škole Ante Starčevića Viljevo ispred Crkve svetog Nikole biskupa dočekao je župnik i rektor sveučilišta Gospe od Suza, Antun Ćorković. Svećenik je pričao o reljefu Bezgrešnog Srca Marijinog koji je proplakao ljudskim suzama 29., 30. i 31. kolovoza te 1. rujna 1953. godine. Reljef se nalazio iznad  kreveta jednog mladog bračnog para iz Sirakuze. Godine 1954. u župi Bučje blizu Pleternice održale su se misije pod vodstvom misionara Stjepana Mullera, Isusovca iz Zagreba. Misionar je pričao o čudesnim događajima koja su se u Crkvi dogodila, a posebno je spomenuo događaj suzenja lika Gospe iz Sirakuze. Tom razgovoru prisustvovao je svećenik Petrak, župnik iz Pleternice koji je odlučio uvesti pobožnosti Gospi od suza kroz devet dana. Iz godine u godinu sve je više vjernika dolazilo hodočastiti u Pleternicu.  Svećenik nas je, na kraju razgovora, pozvao na hodočašće.

Nakon razgovora sa svećenikom, djelatnici škole uputili su se u Muzej bećarca. Muzej bećarca jedinstveno je putovanje kroz stihove bećarca, a interpretacijski centar Muzej bećarca u Pleternici prikazuje bećarac kroz autentične baštinike, originalne predmete i suvremenu tehnologiju.

Izložbeni postav jedinstven je, edukativan, ali i izuzetno interaktivan što cijelu priču podiže na jednu višu razinu. Muzej bećarca smješten je na jedinstvenom Trgu bećarca, čije su plohe obojane različitim bojama te simboliziraju slavonska polja. Muzej je podijeljen na nekoliko izložbenih cjelina – Mala kuća Graševine, Uvod u svijet bećarca, Bećarac kroz život, Bećarski kalendar i Bećarska rapsodija.

Voditeljica muzeja nas  je prije nego smo krenuli istraživati svijet bećarca, upoznala a još jednim sastavnim dio Slavonije, Baranje i Srijema, ali i svake bećarske priče, a to je vino. Vinske priče i upoznavanje sorti tog kraja nalaze se odmah na početku muzeja u Maloj kući Graševine. Nakon obilaska tog muzejskog prostora, posjetitelje čeka upoznavanje bećarca kroz priče ljudi te autohtone izloške koji su povezani s bećarcem.

U prostoriji koja se naziva “Bećarac kroz život”, posjetitelji mogu isprobati bećarski vrtuljak, a tu se nalazi i poseban 16+ dio gdje se mogu čuti bećarci bez cenzure, ili kako ih zovu u muzeju, masni bećarci.

U dijelu muzeja koji se naziva “Bećarski kalendar”, posjetitelje se upoznaje s važnim događanjima koji se u Slavoniji, Baranji i Srijemu obilježavaju na poseban način, dok u dijelu koji se naziva “Bećarska rapsodija” možete doznati neke nove i zanimljive informacije o bećarcu koje do sada možda niste znali.

Djelatnici škole su ovaj zanimljiv dan završili uz ručak i razgovoru o idejama za neke od aktivnosti u idućoj školskoj godini.

LIPANJ 2024..pdf

« Rujan 2024 »