Večer čitanja lektire

Autor: Mirna Scheibl, 19. 1. 2018.

U sklopu školskog projekta „Čitanje: prozor u svijet“, kojeg provodimo ove školske godine, u srijedu 17. siječnja 2018. organizirali smo prvu Večer čitanja lektire u 3. i 4. razredu. Aktivnosti su trajale 5. i 6. sat poslijepodne. Na našu večer pozvali smo i roditelje.

Prva aktivnost bila je čitanje : Priče iz davnine autorice Ivane Brlić Mažuranić – Šuma Striborova. Priču nam je čitala mama gđa. Nada Lukurić. Ona je vrlo izražajno čitala iz naslonjača u našem razrednom kutu za čitanje, a mi smo vrlo pažljivo slušali i upijali svaku njenu riječ.

Druga aktivnost bila je razgovor o pročitanome, sadržajna analiza, analiza likova i događaja. Vrlo smo lako uočili temu i pouku te uvod, zaplet i rasplet priče. U radu smo bili vrlo aktivni.

Treća aktivnost bila je debata. Prema osobnom mišljenju opredijelili smo se za jednu od suprostavljenih teza:

BAKA SE TREBALA POMLADITI    ili  BAKA JE TREBALA OSTATI U OVOM VREMENU

Iznosili smo svoja mišljenja, obrazlagali ih, srčano branili svoja stajališta. Naravno uključivale su se i mame. Bilo je tu zanimljivih ideja i misli, često isprekidani smijehom, iako tema baš i nije bila šaljiva.

Neki su tijekom debate mijenjali svoje stajalište, a time i stranu, ali moramo priznati da je ipak većina zagovarala tezu da je baka dobro učinila što se nije htjela pomladiti i zaboraviti sina. Možda je presudilo životno iskustvo jedne mame koja je rekla da bi tako svaka majka učinila jer nijedna sigurno ne može zaboraviti svoje dijete.

Četvrta aktivnost bila je druženje uz čaj i kokice dok su neki još uvijek raspravljali o Maliku Tintiliniću i  Šumi Striborovoj...

Zaključak?

Najbolje govore izjave učenika i roditelja u provednoj anketi. Citiramo neke od njih:

UČENICI:

1. Ovakav način obrade mi se svidio zato što radimo zajedno, družimo se i ne moramo pisati lektiru.
  2. Svidio mi se ovakav način obrade lektire jer možemo čuti tuđe mišljenje.
  3. Nije mi se svidjelo jer ne mogu pratiti kad netko drugi čita. S poštovanjem!
  4. Svidjelo mi se jer smo se zabavili i družili. Želio bih svaki dan raditi tako. Učiteljica je to odlično smislila. Hvala vam!
  5. Ovakav način obrade mi se svidio jer je zabavnije čitati u društvu i zajedno prosuđivati i braniti svoje mišljenje. Još i zato što smo se usput družili i zabavljali. Najviše mi se svidjelo što smo usmeno obradili lektiru pa je ne moramo pisati, a i čuli smo je pa je nećemo sami čitati.

RODITELJI:

1. Vrijeme danas provedeno u školi za mene je dobro provedeno vrijeme. Dragocjeno je vidjeti djecu kako se trude i sudjeluju u priči i debati.
  2. Za mene je ovo bilo zanimljivo, veoma poučno i pravo osvježenje! Ovako se i roditelji osjećaju kao važan dio školskog kolektiva.
  3. Kvalitetno provedeno vrijeme. Družili smo se s našom djecom i ujedno zabavili.
  4. Bilo je jako zanimljivo i zabavno te jako poučno.
  5. Jedno lijepo druženje, vraćanje u školske dane i uspomene iz školskih dana.
  6. Vrijeme danas provedeno u školi za mene je vrlo zabavno i zanimljivo jer s djecom i ostalim roditeljima čitamo, a kasnije slušamo mišljenja svoje djece.

učiteljica Zdravka Kopić i učenici 4.a