Dobili smo Europsku oznaku kvalitete za provedeni projekt

Autor: Sandra Vrbešić, 13. 9. 2023.

Naša škola dobila je Europsku oznaku kvalitete za izvrsnost rada na eTwinning projektu „Primjena različitih tehnika učenja“. To znači da je rad naših učenika pod vodstvom psihologinje Sandre Vrbešić prepoznat na najvišoj europskoj razini.

Europsku oznaku kvalitete (European Quality Label - EQL) dodjeljuje Središnja organizacija za potporu (CSO). Uvjeti koje treba ispuniti su: 1.) projekt za dodjelu europske oznake kvalitete trebaju predložiti najmanje dvije nacionalne organizacije za potporu, 2.) svaka nacionalna organizacija za potporu predlaže maksimalno 30% projekata prijavljenih za nacionalnu oznaku kvalitete i 3.) najmanje dva projektna partnera trebaju osvojiti nacionalnu oznaku kvalitete.

Psihologinja je projekt realizirala s učenicima razredne i predmetne nastave. Projekt “Primjena različitih tehnika učenja” okupio je 41 sudionika iz RH, 11 iz Srbije, 3 iz BIH, 2 iz Turske, 1 iz Švedske i 1 iz Sjeverne Makedonije. Projekt je realiziran na  eTwinning digitalnoj platformi koja je namijenjena odgojno-obrazovnim djelatnicima i učenicima u EU i zemljama u postupku priključenja u Europsku zajednicu. Kroz platformu članovi mogu realizirati zajedničke projekte, organizirati događanja, osnivati stručne grupe, slušati edukacije, a sve s ciljem jačanja kompetencija učenika i odgojno-obrazovnih djelatnika.

Sudionici su kroz projekt istraživali suvremena znanja i vještine o različitim, učinkovitim tehnikama učenja, kako bi učenicima olakšali i učinili efikasnijim proces učenja.

Učenje je cjeloživotni proces  i vrlo je važno obučiti učenike vještinama efikasnog učenja. Učenici su stekli kompetencije samostalne primjene različitih tehnika pri usvajanju obrazovnih ishoda. Uz to, usvajali su  vještine lakšeg pamćenja informacija, povezivanja dijelova nastavnih jedinica u smislene cjeline, izlaganja pred drugima, te planiranja vlastitog učenja.