POSJET UČENIKA OSMIH RAZREDA PAKRACU, LIPIKU I OKUČANIMA

Autor: Marijana Lazar, 23. 10. 2023.

U petak, 20.listopada 2023. učenici osmih razreda sa svojim razrednicama, Tihanom Rold i Majom Jovinac bili su na terenskoj nastavi u sklopu projekta ˝Posjet učenika osmih razreda Pakracu, Lipiku i Okučanima˝.

U 7:15 krenuli smo ispred škole, te u Pakrac stigli nešto prije 10h.

Ispred Policijske postaje smo poslušali predavanje o početku Domovinskog rata (smatra se da je Domovinski rat započeo upravo na ovom mjestu).

Zatim smo se autobusom uputili u obližnje selo Kusonje gdje smo poslušali predavanje o braniteljima koji su tamo poginuli te posjetili kapelicu podignutu njima u čast.

Ponovno smo se vratili u Pakrac te u Hrvatskom domu ˝Dr.Franjo Tuđman˝ poslušali predavanje ˝Domovinski rat na pakračkom području˝.

Uslijedio je ručak i podjela lunch paketa, nakon kojih smo, uz stručno vodstvo, posjetili Muzej vojne i ratne povijesti te Muzej grada Pakraca.

Nakon Pakraca, odvezli smo se u Lipik. Prvo smo posjetili Državnu ergelu te vidjeli i ponešto naučili o poznatim konjima lipicancima, a najhrabriji su ih mogli i podragati.

Uslijedila je šetnja Lipikom i stoljetnim perivojem koji je spomenik parkovne arhitekture. U njemu se skrivaju brojne povijesne znamenitosti kao Jelkin brijeg, klupa grofice Jelke, Antunovo vrelo, Mramorne i Kamene kupke, ostaci natkrivene šetnice Kursalon, Wandelbahn, fontane i brojni vrtni ukrasi.

Na kraju smo još posjetili i Okučane gdje smo pogledali film o akciji Bljesak te pogledali spomen-obilježje braniteljima poginulima u akciji Bljesak u Okučanima – ˝Kocke vedrine˝.

Kući smo se vratili u 20:10, prepuni dojmova. Svašta smo novoga vidjeli i naučili te dan proveli s dragim prijateljima.

Tihana Rold, učiteljica engleskog jezika