Bis3ći obilježili Međunarodni dan izumitelja

Autor: Sandra Vrbešić, 9. 11. 2023.

Ove školske godine nastavlja se projekt Bis3ći koji se odnosi na rad s potenencijalno darovitim učenicima. Voditeljica projekta je psihologinja Sandra Vrbešić. Rad u radionicama osmišljen je za poticanje produktivnog i kreativnog mišljenja, emocionalne inteligencije i socijalnih vještina kao i poticanje kritičkog, problemskog, logičkog i lateralnog mišljenja. U srijedu, 8. studenog Bis3ći su na radionici obilježili Međunarodni dan izumitelja.

Međunarodni dan izumitelja obilježava se 9. studenog jer je na taj dan rođena inovatorica u području bežičnih komunikacija i američka filmska glumica Hedy Lamarr. Bez njezina izuma danas bi bio nemoguć WiFi. Taj se dan prisjećamo velikih izumitelja koji su poboljšali naš svakodnevni život. Prisjećamo se i hrvatskih izumitelja koji su svojim inovacijama uljepšali hrvatsku i svjetsku svakodnevnicu.

Bis3ći (Marija, Ruža, Ilija, Tara i Nikolina) na početku radionice prisjetili su se poznatih hrvatskih izumitelja. Za svakog od njih su pronašli neke zanimljivosti.

Na radionici smo govorili o Eduardu Slavoljubu Penkali,  Tomislavu Uzelcu, Zlati Bartl, Ivanu Lupusu kao i izumiteljima poznatog antibiotika sumameda i Ivanu Vučetiću.

Drugi dio radionice posvetili smo Faustu Vrančiću koji je bio jezikoslovac, izumitelj, diplomat, inženjer, svećenik i biskup. Leteći čovjek (lat. Homo volans) najpoznatiji je Vrančićev izum. To je konstrukcija padobrana koja u znatnoj mjeri nalikuje na današnje padobrane. Među drugim konstrukcijama najbitnije su mlin s pomičnim krovom, magareći mlin, mlin u morskome tjesnacu, most od bronce i željezni most.

Učenici su se okušali u izradi padobrana. Padobran su izradili od šarenih salveta i konca. Bistrićima su se šesti sat pridružili i slobodni učenici 5.a razrednog odjela.

Na kraju su isprobali leteće karakteristike padobrana puštajući ih sa kata u hol škole. Štefanija i Jakov su  konstruirali padobrane koji su najduže letjeli.

U ovoj radionici  puno smo naučili o izumima i njihovim izumiteljima. Možda se i među našim Bis3ćima krije poneki izumitelj, a kako nam je bilo možete pogledati u videu OVDJE!