Prošlost, sadašnjost, budućnost - ŠKOLSKA KNJIŽNICA

Autor: Zdravka Kopić, 21. 3. 2009.

U školskoj knjižnici htjeli smo pronaći što više podataka o Viljevu u prošlosti. Saznali smo da ima malo pisanih tragova iz prošlosti.

Najviše podataka našli smo u knjigama Župa Viljevo i Stanovnici župe Viljevo u IX. st. čiji su autori Mirko Crnčan i Antun Dević.

Knjižničarka Mirna nas strpljivo upućuje kako pretraživati knjižnu građu i doći do željenih podataka, a mi pažljivo učimo.

Svatko je dobio zadatak koji treba ozbiljno odraditi te smo radili u skupinama i pronašli što smo tražili.

ZANIMLJIVOST

Otkrili smo podatak da se u prošlosti za

učitelja koristio latinski naziv ludimagister

što znači  učitelj igre.

lat.  ludus = IGRA

lat.  magister = UČITELJ

Sakupljali smo riječi starog viljevačkog lokalnog govora koji i danas još živi u staračkim domaćinstvima naših baka i prabaka. Zamolili smo knjižničarku da nam pomogne napraviti RJEČNIK.

U knjižnici smo dobili inspiraciju i pisali sastavke na temu:

MOJA BAKA

JA U SVIJETU ODRASLIH

Školska knjižnica je za nas postala vrlo omiljeno mjesto u školi.  Rado ju posjećujemo  za vrijeme nastave ali i u slobodno vrijeme. Knjižničarka nas je naučilo koliko blago kriju knjige i od sada nastojimo što više sakupljati to blago!

Učenici 3. a r. Viljevo

LIPANJ 2024..pdf