Škola u prirodi Fužine - 2016.

Autor: Robert Matanović, 10. 6. 2016.

Škola u prirodi realizirana je u vremenu od 30. 5. do 3. 6. 2016. godine. Provedbi takvog oblika nastave / Škole u prirodi je prisustvovalo 43 učenika 3. i 4.razreda matične škole, te područnih škola iz Moslavine, Krčenika, Ivanova i Kapelne te 5 učitelja pratitelja: Dalibor Premec, Tajana Hrupački, Matea Vincetić, Josip Vrban i Brankica Hrupački kao učitelj voditelj.

Škola u prirodi – Fužine 2016.,  provedena  je prema izboru roditelja prijavljenih učenika u aranžmanu, organizaciji i stručnom vodstvu Turističke agencije Starline iz Osijeka.  Cijena Škole u prirodi iznosila je 1290,00 kn po učeniku. Troškove Škole u prirodi snosili su roditelji učenika uz donacije te prikupljena sredstva od likovnih radionica, sportskih  i kulturnih susreta. Također zahvaljujemo i na donacijama svih popratnih materijala koji su našu Školu u prirodi učininili kvalitetnijom, sigurnijom, zabavnijom (npr. lijekovi, grickalice, sokovi, bočice vode, jednoobrazne majice s otisnutim natpisom škole, itd.).

Škola u prirodi održala se u Hostelu Fužinarska kuća, u Fužinama. Hostel se nalazi u Gorskom kotaru, 130 km jugozapadno od Zagreba.

Učenici su u razdoblju od 5 dana imali organiziranu nastavu u prirodi, obilazak planiranih odredišta, sportske aktivnosti, te zabavne sadržaje u večernjim satima (disco zabave i sl.).

1. DAN

Okupili smo se ispred škole oko 6:30h. Neki su bili sretni, veseli i uzbuđeni, a neki pomalo tužni. Pozdravili smo roditelje i krenuli na dalek put.

Nekoliko puta smo stali kako bismo protegnuli noge i okrijepili se.

Bili smo oduševljeni prvim odredištem – Rastokama.

Ubrzo je oduševljenje još poraslo uzrokovano ljepotom Plitvičkih jezera.

Šetali smo, razgledali prirodne ljepote, vozili se na brodu i u vlakiću.

U večernjim satima stigli smo u Fužine u Hostel Fužinarska kuća, večerali, smjestili se u sobe i umorni utonuli u san.

2. DAN

Željni istraživanja Gorskog kraja rano smo se probudili te nakon doručka krećemo u šetnju i obilazak Fužina prema spilji Vrelo.

Nakon spilje, odlučujemo se za planinarsku šetnicu do jezera Lepenica te oko jezera Bajer.

Nakon ručka u hotelu, radimo na nastavnim zadatcima, a potom izlazimo na obližnje sportsko igralište te se zabavljamo i natječemo u sportskim igrama.

Nakon večere smo se zabavljali u hostelskoj disco večeri.

3. DAN

Opet smo se vrlo rano probudili. Bili smo vrlo nestrpljivi i uzbuđeni jer idemo na more, u Crikvenicu.

Oduševili smo se posjetom Aquariumu.

Šetnjom po gradu, ostajemo zadivljeni plažom, no bez obzira na hrabrost i volju za kupanjem u moru, učitelji procjenjuju da je hladan vjetar i ne baš toplo vrijeme opasno po zdravlje za neko ozbiljnije kupanje.

Pred večer radimo na nastavnim zadatcima te odmaramo družeći se po sobama. Nakon večere smo se  zabavljali u hostelskom disco pidžama party-ju.

4. DAN

Prijepodne smo posjetili Muzej žaba u Lokvama te Lokvarsko jezero. Nažalost, kišovito vrijeme nas tjera natrag u hostel pa vrijeme upotpunjavamo radom na nastavnim zadatcima.

Poslijepodne smo prošetali Fužinama i upoznali se s mjesnim znamenitostima.

Večer smo opet proveli zabavljajući se uz pjesmu i ples hostelskoj disco zabavi.

5. DAN

Buđenje je bilo vrlo teško, no nakon doručka čekali su nas novi izazovi.

Dovršili smo preostale nastavne zadatke te se krenuli pakirati za polazak prema novoj stanici prema našem programu – glavnom gradu naše domovine, Zagrebu.

U Zagrebu, uz uočavanje sveopće gradske gužve i užurbanog stila života, kroz šetnju gradom uz poučne podatke poslušali smo našu turstičku voditeljicu Neru o znamenitostima Zagrebačke katedrale, Tržnice Dolac, Kamenitim vratima, brojnim znamenitostima na Trgu sv.Marka (Crkva, Banski dvori, Hrvatski sabor, ...) te s prelijepog pogleda na grad, priču iz povijesti Kaptola i Gradeca.  Posebne dojmove na nas ostavlja Trg bana Josip Jelačića, spomenik i fontana Manduševac. Pomalo umorni, nagradili smo se jednom pizzom u poznatom zagrebačkom restoranu Capuciner.  Daljnjom šetnjom zagrebačkim ulicama uočili smo brojne poznate i slavne ličnosti.

Umorni i pomalo željni roditelja i svoga kraja krenuli smo u predvečernjim satima prema našoj školi i kući.

Sa zadovoljstvom možemo zaključiti da smo ispunili sve planirane ciljeve Škole u prirodi.

Djelatnici Hostela Fužinarska kuća bili su vrlo zadovoljni ponašanjem naših učenika, kao i vodiči koji su bili s nama tijekom obilaska prirodnih te kulturno povijesnih znamenitosti (posebnu zahvalu dajemo voditeljici Neri iz Starline agencije).

Škola u prirodi – Fužine 2016. je protekla u redu, bez problema. Učenici su bili umorni, ali puni dojmova, novih spoznaja i iskustava i jako zadovoljni viđenim i doživljenim.

Brankica Hrupački

Ukupno: 211923