Predavanje Savjetodavne službe

Autor: Mirna Scheibl, 18. 10. 2016.

U ponedjeljak, 17.10.2016., našu su školu posjetili predstavnici Savjetodavne službe i održali dva predavanja u sklopu projekta "Shema školskog voća i povrća".

Predavanja su slušali učenici razredne i predmetne nastave.

Shema školskog voća i povrća je sustav posebnih pomoći koji ima za cilj:

• promovirati zdrave prehrambene navike s ciljem povećanja udjela voća i povrća u svakodnevnoj prehrani djece kako bi se spriječila debljina i bolesti uzrokovane neadekvatnom prehranom u dječjoj dobi
  • oblikovati prehrambene navike djece i ograničiti unos hrane s visokim sadržajem masti, šećera i soli
  • omogućiti dodatni obrok svježeg voća i povrća djeci u osnovnim i srednjim školama

Prvo predavanje pod nazivom "Voće, povrće" bilo je namijenjeno učenicima razredne nastave, a drugo, "Povrće u našem vrtu", učenicima od 5. do 8. razreda.

Gospođa Judita Gerber upoznala nas je s vrstama voća koje rastu na našem području i koja sorte najbolje uspijevaju. Upoznali smo se s  jezgričavim, koštičavim, jagodastim, lupinastim i južnim voćem, kojim se naši učenici i hrane u sklopu ovog projekta.

Drugi dio predavanja održala je Ruža Skenderović i obuhvatio je  vrste povrća koje raste na našem području. Predavanjem su obuhvaćena područja koja objašnjavaju gdje se sve uzgaja voće i povrće, što je potrebno za uzgoj, kako se dobiva organsko gnojivo. Opisan je način kompostiranja i naglašena je razlika između ekološke i integrirane proizvodnje.

Naglašeno je zašto je važno često konzumirati voće i povrće i na koji način je najzdravije.

Predavanja su bila interesantna  i poučna te se nadamo i daljnjoj suradnji.

učiteljica Ana Kinjerovac

OZUJAK 2024..pdf