Proljetna škola kreativnosti

Autor: Sandra Vrbešić, 20. 4. 2017.

Učenici 4. razreda u matičnoj školi su zajedno s psihologinjama Sandrom Vrbešić i Tamarom Gazdek sudjelovali na Proljetnoj školi kreativnosti koja se održala u utorak, 18. travnja 2017.  u Osijeku zajedno s 110 učenika iz 18 škola diljem Slavonije i proveli jedan uzbudljiv i poučan dan zajedno.

Proljetna škola kreativnosti nastavak je projektnih aktivnosti koje se u spomenutim školama provode posljednjih mjeseci. Radi se o programu poticanja kreativnog mišljenja za darovite učenike četvrtih razreda. U razvoju kreativnosti ključan je rad u domenama koji mora slijediti nakon uvježbavanja osnovnih vještina kreativnog mišljenja. Tako su učenici imali priliku okušati se u fluentnosti, fleksibilnosti i originalnosti u istraživačkim i stvaralačkim radionicama.

Svatko je odabrao dvije od sedam ponuđenih radionica, ovisno o vlastitim interesima, željama i sklonostima.

Radionicu iz područja emocionalne inteligencije osmišljena je u suradnji s obiteljskim savjetovalištem Kvaka iz Osijeka. Anja Vinaj, dipl.psih. vodila je radionicu izražavanja i prepoznavanja osjećaja. Emocionalna inteligencija je sposobnost razumijevanja vlastitih, ali i tuđih osjećaja i upravo time su se pozabavili tijekom ove radionice.  Izraziti osjećaje na pravilan način ponekad nije lako i zato je važno razumijeti da se različiti ljudi mogu različito osjećati te da i naši osjećaji moraju biti usklađeni s time.

Udruga Novi Film iz Osijeka pripremila je radionicu iz područja filma.  Luka Pejić, prof. povijesti i engleskog jezika  i Davorin Ćuti, dipl.pedagog s učenicima su radili na stvaranju priče, scenarija, storyboarda te svega što je potrebno za jedan jednominutni film. Nimalo lak zadatak, međutim naši mali filmaši su imali mnoštvo originalnih i temeljito razrađenih ideja za scenarije svojih filmova.

U području likovnosti organizirane su dvije radionice. Za istraživanje u području crtanja pobrinula se likovna umjetnica i studentica suvremenog plesa Mia Štark. U vrlo zanimljivoj radionici učenici su crtali kako inače crtamo – na papiru, za stolom, a potom su crtali na “plesnom podiju” od papira, krećući se u prostoru, isražujući vlastite pokrete i prirodu krede i papira.

Nakon popodnevnih novih iskustava s učenicima smo sretno stigli kući.

Pripravnica psihologije Tamara Gazdek

Ukupno: 211957