Vremenici

Vremenici 2. polugodiste 16-17.pdf

« Srpanj 2017 »

Svjetski dan plesa
Autor: Mirna Scheibl, 2. 5. 2017.

Svjetski dan plesa slavi se 29.travnja i to od 1982. godine, dok se u Hrvatskoj obilježava od 1999. godine. Hrvatski institut za pokret i ples obilježava ovaj dan od osnutka, te je time bio među prvima u svijetu koji su prihvatili ovu UNESCO-ovu inicijativu.

Taj dan slavi uspomenu na rođendan jednog od najvećih plesnih reformatora Jean Georges Noverrea, začetnika modernog baleta. Svjetski dan plesa je dan kada slavimo ples i pokret kao umjetnost.

Svake godine na taj se dan diljem svijeta šalje poruka poznate osobe iz svijeta plesa.

Ove godine poruku je uputila:  Trisha Brown, koreografkinja
Postala sam plesačica jer sam željela letjeti. Nadilaženje sile teže oduvijek je bilo nešto što me pokretalo. Ne postoji tajno značenje u mojem plesu. On je duhovna vježba u fizičkom obliku.
Plesom komuniciramo i širimo univerzalni jezik komunikacije, rađamo radost, ljepotu i napredak ljudskog znanja. U plesu je bitna kreativnost… opet i opet… razmišljanje, stvaranje i izvođenje. Naša su tijela oruđe za izražavanje, a ne medij za reprezentiranje. Ta ideja oslobađa našu kreativnost, što je ključna pouka i dar umjetničkog djelovanja.
Život umjetnika …

Mi smo se i ove godine u našoj školi priključili u obilježavanje Dana plesa. Učenici 5. razreda plesali su narodne plesove (Ajd' na livo i Kalendari), te su se potom rasplesali uz pjesmu Život nije siv. Učenici 6. i 7. razreda plesali su standardne plesove, a učenici 8. razreda pogledali su film La la land.

učiteljica Tatjana Kolarić