Život u orbiti - predavanje o astronautima

Autor: Mirna Scheibl, 21. 2. 2019.

U srijedu, 20. veljače 2019., u našoj školi održano je zanimljivo i nesvakidašnje predavanje za sve učenike škole. Posjetio nas je gospodin Goran Nikolašević, član Međunarodne astronautičke federacije (IAF) u Parizu koji je govorio o astronautima na Međunarodnoj svemirskoj postaji.

Ravnateljica Blaženka Škrlec predstavila je našeg neuobičajenog gosta, gosp. Gorana Nikolaševića koji će nam otkriti mnoge zanimljivosti o životu astronauta na Međunarodnoj svemirskoj postaji.

Gospodin Nikolašević nas je na početku upoznao s kratkom poviješću letova s ljudskom posadom, svemirskim postajama, astronautima koji su boravili u svemiru…

Astronauti se za odlazak na Međunarodnu svemirsku postaju pripremaju 6 mjeseci, a isto toliko i borave u svemiru. Izuzetno im je teško priviknuti se budući da je u svemiru bestežinsko stanje – treba im 7 do10 dana privikavanja. Također, kad se vrate kući, na Zemlju, potrebna su im 2 tjedna privikavanja, čak ponovno uče i hodati!

Posebno je zanimljivo bilo čuti kako astronauti preživljavaju na Međunarodnoj svemirskoj postaji (ISS). Saznali smo kako spavaju, što i kako jedu, kako održavaju higijenu (pranje zubi, odlazak na toalet i sl.) , s obzirom da u svemiru nema sile teže.

Saznali smo da se svemirsko odijelo sastoji od 14 slojeva, budući da astronaut u "svemirskoj šetnji" treba preživjeti  na +250 ºC, ali i na -150 ºC.

Predavanje je trajalo puna dva sata, ali učenicima je vrijeme uistinu proletjelo jer tema je izuzetno zanimljiva i poželjeli su čuti još puno toga.

Učenici su na kraju postavljali pitanja: Ima li u svemiru izvanzemaljaca? Gdje je crna rupa?... Gospodin Goran je najavio da su u tijeku pripreme za odlazak na Mars!

Gospodin Goran nam je na kraju poručio da su za svemirska istraživanja potrebni mladi entuzijasti i tko zna, možda se među našim učenicima krije jedan potencijalni astronaut koji će među prvima posjetiti planet Mars?! smiley

novinari

rs BA.pdf