Obilježili smo PI-dan

Autor: Sandra Vrbešić, 13. 3. 2020.

Matematičku konstantu π slavimo 14. Ožujka jer su 3, 1 i 4 najznačajnije znamenke broja π u decimalnom zapisu. Ovaj datum još je posebnijijer je 14. Ožujka proglašeni međunarodnim danom matematike, kojeg je usvojilo Izvršno vijeće UNESCO-a. Ove godine se održava prva službena proslava međunarodnog dana matematike u sjedištu UNESCO-a u Parizu. Tema 2020. godine je “Matematika je posvuda”.

Mi smo dan broja π u našoj školi obilježili s učenicima predmetne nastave u petak 13. ožujka. Svi prisutni okupili su se u holu škole, program je vodio učenik 8.a razreda Šime Čulina. Nakon kratkog uvoda o broju π, učenica 6.b razreda Marija Kopić odrepala nam je nekoliko decimal broja π uz pomoć učenika Marija Šantora i Valentina Živanovića koji su joj stvarali ritam.

Učenici su se u učionicama natjecali u izricanju decimal broja π.

Najviše decimala, čak 111, zapamtila je učenica 7.a razreda Josipa Patača i tako osvojila 1. nagradu (knjiga “Mali princ” i nutella). Čestitamo Josipi i ujedno zahvaljujemo svim učenicima na sudjelovanju. Ostali učenici koji su po razrednim odjelima izrekli najviše decimal osvojili su veliku čokoladu.

Uz pomoć nastavnika fizike Tomislava Bošnjaka, psihologinje Sandre Vrbešić I knjižnjičarke Mirne Scheibl s učenicima su održane kratke radionice. HvalaVam na pomoći, jer bez Vas ovo ne bi bilo moguće.

Na kraju smo jeli pitu i podijelili svim učenicima sudionicima simbolične nagrade – magnetiće s brojem π izrađene od slanog tijesta koje su nam pomogli obojati  i ukrasiti učenici 8.a i 8.b razreda na radionici napravljenoj pod satom razrednika. Hvala našim osmašima na pomoći.

Nastavnice matematike

Emanuela Viljevac i Maja Jovinac