Obavijest roditeljima

Autor: Sandra Vrbešić, 28. 3. 2020.

Dragi roditelji!

Prošao je i drugi tjedan nastave na daljinu i nadam se da ste i vi, u suradnji s razrednicima i učiteljima, pronašli najbolji model po kojem organizirate svoju svakodnevnicu.

Znam da to nije jednostavno, pogotovo u obiteljima s više školske djece. Informatička pismenost je nešto što smo ovom situacijom svi morali malo ubrzati. I svi učimo u hodu. Bez toga nastava na daljinu nije moguća. I učenici i vi, roditelji, u tome ste se odlično snašli!

Učitelji imaju uputu koju poštuju: raditi po planu i programu, davati takve zadatke koje učenik može samostalno riješiti, biti fleksibilan i ne prezahtjevan, komunicirati i pomagati učenicima u svladavanju gradiva. Nastava ide u obliku koji je provodljiv.

U prilogu ove obavijesti je Preporuka o organizaciji radnog dana učenika tijekom održavanja nastave na daljinu koje je objavilo MZO. Molim pročitajte Preporuku i nadam se da će vam pomoći u boljem sagledavanju cjelokupne organizacije nastave.

Učitelji se zaista trude ostvariti dobru komunikaciju s vašom djecom i uvijek su vam na raspolaganju, ukoliko dođe do nekih poteškoća. Trudimo se ne opteretiti učenike, no moramo svi biti svjesni da su učenici, i dok su išli u fizičke razrede, proveli veliki dio dana u školskim obvezama. Pomoć roditelja je dobrodošla i u razrednoj nastavi obvezna, no to su zadaci i zahtjevi za učenike, a ne za roditelje. Neće svi imati savršeno riješene zadaće, baš kao što ih nemaju ni u redovitoj nastavi kad smo u pravim, a ne virtualnim učionicama.

Neki roditelji su zabrinuti, no zaista ne trebaju biti. Ono što Vi, kao roditelj, možete napraviti je da potičete svoje dijete na samostalo rješavanje postavljenih zadataka, a ne da vi umjesto njega to radite. Pomozite im u organizaciji dnevnog rada i izvršavanju obveza, ali i vremena odmora. Ukoliko ima poteškoća u svladavanju gradiva, treba tražiti pomoć od predmetnog učitelja koju će sigurno dobiti (pogledajte u virtualni razred i komunikaciju učenik-učitelj). Učenik treba dio dana provesti u radu, baš kao da je u školi, i u rješavanju zadaće kod kuće.

U školi učimo djecu da ostvare svoje sposobnosti, budu odgovorna i samostalna. A ova situacija je prilika da u tome i uspiju.

VAŽNO je da podsjetite djecu da se svaki dan moraju prijaviti u svoj virtualni razred kako bi učitelji imali evidenicju da su prisutni na nastavi na daljinu.

Zahvaljujem vam trudu koji ulažete i pomažete da se naša nastava na daljinu odvija prema planu. I uvijek smo tu za vas i vašu djecu!

Blaženka Škrlec

SVIBANJ, 2024..pdf