Osmaši u Vukovaru

Autor: Marijana Lazar, 28. 10. 2021.

U srijedu, 27.10. 2021. učenici osmih razreda naše škole boravili su u gradu heroju Vukovaru u sklopu projekta „Posjet učenika osmih razreda Vukovaru“, u organizaciji ustanove „Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar“.

Riječ je o projektu koji obuhvaća učenje o vrijednostima Domovinskog rata i značaja Bitke za Vukovar u obrani suvereniteta i teritorijalne cjelovitosti suvremene Republike Hrvatske.Tijekom terenske nastave u Vukovaru učenici su učili o demokratskim procesima koji su doveli do stvaranja suverene i samostalne Republike Hrvatske te kako je ona obranjena u nametnutome ratu. Uz memorijalnu povijest vezanu za Domovinski rat, učenici su upoznati s povijesnom i kulturnom baštinom grada Vukovara te životom u njemu.

Program je započeo doručkom u restoranu Istra u sklopu Memorijalnog centra. Uslijedilo je predavanje Domovinski rat, obilazak  Memorijalnog centra s naglaskom na Bitku za Vukovar te obilazak memorijalnih lokaliteta: Spomen doma hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, Kukuruznog puta – Put spasa, Borovo Commercea, Veleprometa, Spomen doma Ovčara, masovne grobnice na Ovčari, te Memorijalnog groblja žrtava Domovinskog rata. Dojmila su nas mjesta puna patnje i sjećanja.

Nakon ručka i podjele lunch paketa posjetili smo Župu sv. Filipa i Jakova, Gradski muzej Vukovar i Muzej vučedolske kulture. Terensku nastavu smo završili ugodnom šetnjom centrom grada.

Krenuli smo svojim domovima puni dojmova te s još većim domoljubljem, ponosni na Vukovar koji nikada nećemo zaboraviti!

Karin Bockovac, nastavnica hrvatskog jezika

LIPANJ 2024..pdf