Međunarodni dan dječjih prava i rođendan UN-ove Konvencije o pravima djeteta.

Autor: Sandra Vrbešić, 23. 11. 2021.

Svake godine se 20. studenoga obilježava Međunarodni dan dječjih prava kao dan posvećen djeci i njihovoj dobrobiti.

Generalna skupština UN-a je toga dana 1959. godine usvojila „Deklaraciju o pravima djeteta“, a 1989. godine „Konvenciju o pravima djeteta“. Njome se pokušalo odrediti specifične potrebe djece i mladih, njihovi specifični problemi vezani uz razvoj, odrastanje, podređenost odraslima, iskorištavanje, zlostavljanje. „Konvencija o pravima djeteta“ je najviše puta ratificirani dokument o ljudskim pravima u cijelom svijetu, ali je provedba još uvijek nedovoljna.

Dječjim pravima štite se sve osobe mlađe od 18 godina. Označavaju ono što svako dijete treba imati ili smije učiniti. Svako dijete ima pravo na obrazovanje, zdravstvenu skrb, hranu, igru, zaštitu i još mnogo toga. Dječja prava svakomu djetetu trebaju osigurati mogućnost da ostvari sve svoje potencijale. Sva su prava povezana i jednako važna. Osim što nam prava pripadaju jer smo se s njima rodili, jednako je važno poštovati i tuđa prava.

U ponedjeljak, 22.11.2021. učenici 4.a razrednog odjela zajedno s psihologinjom Sandrom Vrbešić obilježili su Međunarodni dan dječjih prava.  Sat su započeli igrom. Učenici su morali pogoditi koje slovo se krije iza njihove fotografije. Otkrili su naslov radionice Imam pravo.

Nakon toga učenici su razgovarli o pravima djece i  navodili su primjere kada su uspješno ostvarivali neka svoja prava, ali i kada su im bila uskraćena.

U drugom dijelu radionice učenici su rješavali Unicefov online kviz Čovječe, ispravi se!

Svi učenicima su  uspješno riješili kviz i stekli titulu Pravobranko ili Pravobrankica. To je veliki korak na putu da zaštite svoja prava i prava druge djece.

Ova radionica je odrađena u sklopu eTwinnig projekta Primjena različitih tehnika učenja.

LIPANJ 2024..pdf

« Rujan 2024 »