Marijini obroci – jednostavno rješenje za gladnu djecu

Autor: Marijana Lazar, 2. 6. 2022.

Ove školske godine Osnovna škola Ante Starčevića Viljevo provodila je projekt Marijini obroci.

Sudjelovali su svi razredni odjeli i zaposlenici, a voditeljica projekta je bila ravnateljica Blaženka Škrlec.

Nakon upoznavanja učenika i zaposlenika s glavnim ciljevima ovog projekta, prionulo se na posao - svatko sa svojim vještinama, znanjima i umijećima kako bismo prikupili što više novca za osiguranje prehrane najsiromašnije djece svijeta na mjestu obrazovanja te im na taj način omogućili izlaz iz siromaštva.

Osvanule su razredne kasice, skupljali su se i prodavali lješnjaci i plastične boce, izrađivale i prodavale krunice.

No najintentenzivnije aktivnosti su bile za vrijeme adventskih nedjelja kada smo u okviru Učeničke zadruge Čuvarkuća izrađivali ono što znamo: gumice za kosu, maskice, svijećnjake, božićne kuglice, praline, kolače, rezančiće za juhu, fritule, platnene torbe i ukrase, pletene šalove, ušećerene lješnjake, gavezovu mast, heklane anđele. Svoje uratke prodavali smo na trgu u vrijeme paljenja adventskih svijeća. Našim aktivnostima spontano su se priključile vjeroučiteljice i župnik, OPG Lavanda i Udruga vrećari koji su dobit od svojih proizvoda usmjerili za Marijine obroke. Mještani su s oduševljenjem prihvatili našu inicijativu te za naše proizvode plaćali i puno veći iznos od traženog ili su jednostavno dali svoju donaciju.

Sretni smo što smo dio vojske volontera koji svoje slobodno vrijeme i vještine poklanjaju u tako plemenitu i potrebitu svrhu.

Ukupno smo sakupili i uplatili 15.360,90 kn. Možda i nije tako puno, no kad znamo da s tim novcem možemo prehraniti 116 djece, sretni smo i zahvalni zbog toga.

Vjerujemo da će projekt Marijini obroci i dalje živjeti u našoj maloj školi velikog srca!

Blaženka Škrlec, ravnateljica

SVIBANJ, 2024..pdf