Probno ispitivanje računalne i informacijske pismenosti ICILS 2023

Autor: Marijana Lazar, 8. 6. 2022.

Početkom lipnja učenici naše škole sudjelovali su u probnom međunarodnom ispitivanju računalne i informacijske pismenosti ICILS 2023.

Istraživanje mjeri razlike u računalnoj i informacijskoj pismenosti učenika na međunarodnoj razini (CIL modul): njihovu sposobnost korištenja računala za istraživanje, stvaranje, sudjelovanje i komunikaciju kod kuće, u školi, na radnome mjestu i u zajednici.

Međunarodno istraživanje računalne i informacijske pismenosti (International Computer and Information Literacy Study – ICILS) ulazi u svoj treći ciklus provedbe.

Novi ciklus, ICILS 2023, nastojat će odgovoriti na kritično pitanje današnjice:

Koliko su dobro učenici pripremljeni za učenje, rad i život u digitalnome svijetu?

Sudjelovanje u ICILS-u nastoji pružiti zemljama pouzdane i međunarodno usporedive podatke o razvoju vještina računalne i informacijske pismenosti u 21. stoljeću kod mladih.

HODOGRAM AKTIVNOSTI UOČI PROVEDBE PROBNOG ISPITIVANJA:

• definiran uzorak škola u probnome ispitivanju
  • imenovanje školskih koordinatora
  • priprema upitnika za učitelje, ravnatelje, školske koordinatore i učenike
  • priprema instrumenata za ispitivanje znanja (modula za ispitivanje računalne i informacijske pismenosti i modula za ispitivanje računalnoga razmišljanja)
  • priprema platforme za provedbu ispitivanja
  • prikupljeni podatci o razredima i definiran uzorak razrednih odjeljenja
  • prikupljeni podatci o učenicima i učiteljima
  • određen uzorak učitelja za anketno istraživanje
  • održan pripremni sastanak sa školskim koordinatorima
  • određivanje termina ispitivanja za učenike

Učenici su se izvrsno snašli u novoj situaciji gdje su trebali pokazati svoje znanje, praktično i teorijsko u području IKT.

Naša škola potvrdila je odgovornost, odradila projekt uspješno i testirala svoju spremnost za sudjelovanje u daljnjim ispitivanjima i procesima koji nas čekaju vezano za vanjsko vrednovanje i slična ispitivanja.

Tomislav Bošnjak, učitelj informatike i fizike

SVIBANJ, 2024..pdf