Zajedno više možemo – Prevencija i alternativa

Autor: Sandra Vrbešić, 18. 2. 2023.

I ove školske godine uspješno nastavljamo provedbu projekta  Zajedno više možemo. Našu školu u petak, 17. veljače 2023. godine posjetio je policajac u zajednici Policijske postaje Donji Miholjac, Robert Vrbešić te je za učenike 5.a. i 5.b  razrednog odjela održao predavanja na temu prevencije ovisnosti i alternativa za ovisnost.

Učenici su saznali što je ovisnost te su se detaljnije upoznali s trima najčešćim ovisnostima: o pušenju, alkoholu i drogama.

Učenici su upoznati i s razlozima zašto mladi počinju pušiti, ali i sa štetnosti cigareta za zdravlje. Također, predstavljeni su statistički podaci za konzumaciju alkohola, prema kojima je Hrvatska u samom europskom vrhu prema količini konzumacije alkohola. Učenici su saznali i da je konzumacija alkohola vodeći uzrok prometnih nesreća, ali i drugih kriminalnih radnji. Predstavljne su i najrasprostranjenije droge, te su  učenici upućeni kako da ih prepoznaju po izgledu te su upozoreni na posljedice koje njihova konzumacija može imati za sve aspekte života, od osobnog, do obiteljskog, kao i na financijske i materijalne posljedice.

Učenici su nabrojili i druge ovisnosti kao što su one o kockanju, klađenju, internetu, društvenim mrežama i igricama, te su se složili da niti jedna od njih nije poželjna i da ih trebamo sprječavati.

Na kraju učenicima kao alternativu za ovisnosti predložena je briga o svim aspektima vlastitog života te njegovanje pravih vrijednosti, uključujući volontiranje i bavljenje sportom.

LIPANJ 2024..pdf

« Rujan 2024 »