Pozdrav proljeću

Autor: Marijana Lazar, 21. 3. 2023.

Proljeće nam svojim znacima govori:

„ Neka se svako srce u meni odmori,

neka se svatko veseli proljetnom čudu,

neka sva djeca sretna i radosna budu!“

U utorak, 21. ožujka 2023. učenici i učitelji razredne nastave matične škole realizirali su izvanučioničku nastavu Pozdrav proljeću na ribičkom domu u Viljevu.

Cilj nam je bio istražiti i spoznati promjene u prirodi u proljeće.

Pred školom smo se okupili u 8.30 sati i pješke krenuli prema ribičkom domu u Viljevu.

Dočekali su nas članovi udruge ŠRD „Zlatni karas“ Viljevo, Krešimir Fekete i Vedran Šimenić.

Ponovili smo sve što znamo o proljeću. Kad počinje i koliko traje, kako se zove prvi dan proljeća i zašto, koje mjesece u godini obuhvaća, kakve se promjene događaju u prirodi, kakvo je vrijeme, što ljudi rade u proljeće, kakve mirise osjetimo u proljeće …

Okrijepili smo se finim obrokom i skupili snagu za daljnje istraživanje.

Budući da je sljedećeg dana Svjetski dan voda ponovili smo što znamo o vodama. Opisali smo ribnjak kao vodu stajaćicu te nabrojali koje vode stajaćice još znamo.

Zatim smo se uputili prema rijeci Dravi.

Opisali smo rijeku Dravu i naučili koji su dijelovi tekućice ( izvor, korito, lijeva i desna obala, ušće ). Istražili smo prema toku rijeke na kojoj se obali nalazimo i što se nalazi na suprotnoj obali. Učenici trećeg i četvrtog razreda ponovili su da je ušće rijeke Drave u Dunav kod Aljmaša.

Osim što smo pozdravili prvi dan proljeća saznali smo da je danas i Svjetski dan šuma te smo opisali stabla oko nas i uočili što sa stablima čine dabrovi.

Pjevali smo vesele pjesmice o proljeću, snimili foto priče i puni dojmova krenuli kućama.

rs BA.pdf
rs AB.pdf