Bookmark Exchange Project

Autor: Mirna Scheibl, 16. 1. 2023.

Projekt razmjene straničnika (Bookmark Exchange Project) je međunarodni projekt kojeg organizira Međunarodna udruga školskih knjižničara (International Association of School Librarians), a održava se u sklopu u sklopu Međunarodnog mjeseca školskih knjižnica. Cilj ovoga projekta je povezati škole na međunarodnoj razini dodjeljivanjem partnerske škole. Na ovaj način se potiče i razvija tolerancija, multikulturalnost, kreativnost, ali i naglašava važnost čitanja. Projekt se bazira na izradi straničnika koji se razmjenjuju s partnerskom školom.

Učenici naše škole već treću godinu sudjeluju u ovom projektu. Na taj način upoznaju druge kulture i države u Europi i svijetu. Ove godine nam je škola partner iz Portugala.

Svake godine projekt ima određenu temu. Ovogodišnja tema je Reading for Global Peace and Harmony ( Čitanje za mir i sklad u svijetu). U projektu sudjeluju učenici razredne nastave MŠ Viljevo i MŠ Kapelna, a voditeljice su učiteljica Matea Vincetić i knjižničarka Mirna Scheibl.

Na početku projekta učenike smo upoznali s ovogodišnjom temom te su voditeljice projekta informirale učenike o zemlji partneru.Saznali su da je Portugal priobalna zemlja na zapadu Europe, da ima dvostruko više stanovnika od Hrvatske te da se ondje nalazi najstarija knjižara na svijetu iz 1732.g.

Zatim su učenici na satu informatike izrađivali bookmarkere u programu Wordart u kojem su ispisivali riječi vezane za temu projekta. Učenici i voditeljice su zajednički osmislili hrvatske, engleske i portugalske riječi koje ih asociraju na temu projekta i izradili svoje straničnike. Nakon toga smo straničnike isprintali i poslali u Portugal, a mi smo također poštom dobili straničnike koje su oni izradili.

Učenicima se svidio projekt a osobito su bili oduševljeni kad su primili straničnike od vršnjaka iz Portugala.

rs BA.pdf
rs AB.pdf