Dan dječje knjige

Autor: Mirna Scheibl, 3. 4. 2023.

Međunarodni dan dječje knjige (ICBD – International Children's Book Day) obilježava se svake godine kako bi se istaknula važnost dječje knjige te potaknula i razvila ljubav prema čitanju. Kao datum obilježavanja izabran je rođendan Hansa Christiana Andersena - 2. travnja.

Svake godine jedna nacionalna sekcija IBBY-ja (Međunarodnog odbora za dječju knjigu) ima priliku biti međunarodni sponzor Međunarodnog dana dječje knjige te odlučuje o temi i autorima koji će napisati poruku djeci svijeta i dizajnirati plakat koji se koriste diljem svijeta za promociju dječjih knjiga i čitanja.
Sponzor Međunarodnog dana dječje knjige 2023. godine je Grčka. Istaknuti grčki pisac Vagelis Iliopoulos napisao je Poruku djeci svijeta na temu Ja sam knjiga, pročitaj me, a poznata grčka umjetnica Photini Stephanidi ilustrirala je plakat koji slavi moć dječjih knjiga, promiče vrijednosti jednakosti, različitosti, uključenosti te povezivanja ljudi u svijetu tolerancije i razumijevanja.

U obilježavanju su ove godine sudjelovali učenici 1. i 4. razreda naše škole. Na početku smo se prisjetili života i djela poznatog danskog pisca bajki, ali i nekih njegovih manje poznatih priča.

Nakon toga su stariji učenici postali pripovjedači te su pročitali bajke svojim mlađim prijateljima koji su pozorno slušali Malu sirenu i Kraljevnu na zrnu graška. Bajke su im se svidjele te su poželjeli pročitati još neku, njima manje poznatu bajku ovog velikog pisca.

Za kraj smo se zabavili igrom pričanja pomoću „Kockica pričalica“. Učenicima se to jako svidjelo i nisu mogli dočekati svoj red za pričanje priče. Bili su uistinu maštoviti!

LIPANJ 2024..pdf

« Rujan 2024 »