Glagoljica – razredni projekt

Autor: Marijana Lazar, 3. 4. 2023.

Razredni projekt  - glagoljica, učenika 6. a razreda, početkom travnja je  priveden kraju. Posljednja aktivnost je bila izrada straničnika.

Na satu povijesti upoznali smo se sa srednjovjekovnim spomenicima hrvatskih vladara, koji su uglavnom sačuvani u kamenu i na pismu glagoljici. Naglasak smo stavili na Baščansku ploču, čiju repliku imamo u našoj školi. Ono što je ovdje bilo važno naglasiti je i  specifičan način ukrašavanja spomenika, a to je ukras u obliku pletenice - pleter. Često je ukras bio isprepleten biljnim i životinjskim motivima.

Današnji zadatak je bio izrada straničnika s porukom koju bi poslali jedni drugima ili svijetu. Poruku je trebalo napisati glagoljicom u tehnici tuš ili napisati tankim flomasterom. Straničnik je trebalo ukrasiti motivima pletera.

Neke od poruka su: „Škola je budućnost“, „Nemoj se promijeniti za druge“, „Svoj život čini sretnim“, „Znam, mogu, hoću“, „Poslije kiše dolazi sunce“, „ Lijepa riječ otvara sva vrata“, „Nikad ne odustaj, kraj ne postoji, postoji samo novi početak“, „Budi svoj“, „Vjeruj u sebe“,…

Učenicima je bilo vrlo interesantno pisati glagoljicom, a motiv pletera su nastojali prikazati kroz neke modernije i jednostavnije linije.

Ovakav način rada budi kod učenika veliki interes i nastojim im prikazati prošle događaje na moderniji i zanimljiviji način.

Ana Kinjerovac, učiteljica povijesti

LIPANJ 2024..pdf