NAGRADA ZA TRADICIJSKI UZGOJ

Autor: Mirna Scheibl, 25. 4. 2023.

U sklopu projekta Najljepši školski vrtovi, Osnovna škola Ante Starčevića Viljevo po drugi put je osvojila nagradu, ovoga puta Područna škola Kapelna osvojila je drugo mjesto u kategoriji tradicijski uzgoj. Nagradu je u Zagrebu 21. travnja na Hrvatskoj radioteleviziji preuzela učiteljica Darija Perić s tri učenika, a u pratnji su bili domar Zdenko Šumanovac i ravnateljica Blaženka Škrlec. Uz priznanje, škola je nagrađena i sa 660 eura.

Nositelj projekta Najljepši školski vrtovi je Hrvatska radiotelevizija u suradnji s Ministarstvom znanosti i obrazovanja te uz potporu Ministarstva poljoprivrede, Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost kao i brojnih donatora. Ekološko-obrazovni projekt Najljepši školski vrtovi promiče organsku poljoprivredu, uzgoj izvornoga i domaćega bilja, prepoznavanje ljepote vlastitoga krajolika i povratak tradicijskim vrtovima u svim područjima Hrvatske.

Područna škola Kapelna mala je područna škola Osnovne škole Ante Starčevića Viljevo od koje je udaljena 10-ak kilometara. Pohađa je devet učenika u četverorazrednoj kombinaciji koju vodi učiteljica Darija Perić. Učiteljica Darija svakoj generaciji usađuje ljubav prema prirodi i uređenju okoliša. Svi učenici su članovi ekološke sekcije u kojoj vrijedno rade, posebno na uređenju začinskog vrta ispred školske zgrade. U vrtu koji su oblikovali i uredili uče voljeti prirodu, prepoznavati vrijednost i ljepotu podneblja u kojemu žive. Kroz igru uče kako posijati sjeme, njegovati mladu biljku, ubrati njezin plod i kako sačuvati zdravo tlo. Njeguju tradicijski uzgoj biljaka, a kroz školsku učeničku zadrugu Čuvarkuća surađuju s ekološkom sekcijom predmetne nastave koja izrađuje sapune, eterična ulja i macerate. U rad je uključena i spremačica te školski domari.

Lijepo je vidjeti da se rad prepoznaje i vrednuje te je ova nagrada poticaj da nastavimo živjeti i raditi u suglasju s prirodom. To je upravo i smjer u kojem ova škola ide – čuva tradiciju, živi s prirodom i brine o okolišu!

Blaženka Škrlec, ravnateljica

LIPANJ 2024..pdf