Edukacija u sklopu realizacije Preventivnog programa

Autor: Marijana Lazar, 7. 5. 2023.

Javljanjem na poziv Ministarstva znanosti i obrazovanja za financiranje preventivnih projekata osnovnih i srednjih škola u školskoj godini 2022./2023. naša škola dobila je 11.000, 00 kn za realizaciju preventivnog programa „Budimo sunce jedni drugima!“ kojeg su osmislile psihologinja Sandra Vrbešić i učiteljica glazbene kulture Martina Kusutra.

U petak 5. svibnja 2023. učenici naše škole imali su priliku sudjelovati u edukaciji o različitim glazbalima koju je vodila predsjednica Glazbene mladeži iz Osijeka i profesorica glazbene umjetnosti Lidija Neznanović.

Glazbena mladež Osijek neprofitna je udruga koja potiče glazbeno obrazovanje kod djece te promiče umjetničke i kulturne vrijednosti. Glavna djelatnost udruge je organiziranje i provođenje projekata u područjima obrazovanja, kulture i umjetnosti, s naglaskom na klasičnu glazbu. Udruga organizira koncerte, glazbene susrete i radionice edukativnog karaktera. Na poziv učiteljice glazbene kulture Martine Kustura, održali su edukaciju o poznavanju glazbala. Predstavili su nam se učenici osnovne i srednje glazbene škole iz Osijeka svirajući na klaviru, gitari, oboi i flauti, a učenicima se predstavila i jedna solo pjevačica – sopranistica te gajdašica. Izvedena su djela hrvatske skladateljice Dore Pejačević uz prigodno obilježavanje 100. godišnjice smrti, zatim skladbe J.Hatzea, F. Chopina i ostalih skladatelja romantizma.

Osim što su imali priliku uživati u zvucima klasične glazbe, učenici su imali priliku saznati nešto više o pojedinim glazbalima koje inače nemaju priliku viđati uživo - oboa, flauta i gajde; od kojih dijelova se sastoje, specifičnosti piska i usnika, okolnosti koje utječu na sviranje kao što su temperatura zraka te vlaga…

Edukacija je trajala sat vremena, učenici su pratili sa zanimanjem i nadamo se i daljnjoj suradnji naše škole sa udrugom Glazbene mladeži.

Martina Kustura, učiteljica glazbene kulture

rs BA.pdf