Posjet Zagrebu

Autor: Marijana Lazar, 26. 9. 2023.

U ponedjeljak, 25. rujna 2023. učenici i učitelji razredne nastave matične škole realizirali su izvanučioničku nastavu Posjet Zagrebu.

Posjetili smo Hrvatsku radio televiziju, Gideon.ai i Zračnu luku Franjo Tuđman.

Ideja za realizaciju ove izvanučioničke nastave rodila se prošle školske godine, tijekom projektnog dana „ Djeca trebaju uzore ".

Naš gost, osnivač tvrtke Gideon, pozvao nas je da posjetimo tvornicu u Zagrebu. U tvornici bi učenici upoznali autonomne robote Trey i Casey te bi spoznali kako roboti pomažu u svakodnevnom radu ljudima.

Ideja nam se svidjela i odlučili smo krenuti u realizaciju. U sam plan obilaska uključili smo i posjet Hrvatskoj radio televiziji te Zračnoj luci Franjo Tuđman.

Na daleki put krenuli smo u 7 sati, a u Zagrebu smo bili u 11 sati. Prva postaja je bila Hrvatska radio televizija. Dočekala nas je ljubazna gospođa Nada. Nakon uvodnih uputa i kratke povijesti Hrvatske radio televizije, povela nas je dugi obilazak uskim hodnicima i osvjetljenim studijima koje svakodnevno gledamo na našim tv ekranima. Posjetili smo prostorije Radio Sljemena, radionicu za izradu rekvizita i scenografije, garderobu u kojoj se čuva bezbroj kostima, arhivu. Najviše nas se dojmila gluha soba. Učenici su zadivljeno promatrali bezbroj kamera, osvjetljenje, blesimetar, a skoro smo se pojavili i u dnevniku u podne.

Nakon HRT – a, uputili smo se u Tvrtku Gideon. Na parkiralištu nas je dočekala teta Klaudija koja je bila naš vodič. Na ulazu nas je čekala Casey. Učenici su oduševljeno promatrali i s nestrpljenjem čekali trenutak kad će upravljati robotom. Kako bi znali što i kako raditi, Luka nam je ispričao kako nastaju i kako funkcioniraju autonomni roboti Trey i Casey. Pokazao je učenicima kako se upravlja robotom i zabava je mogla početi. Svi učenici su se okušali u upravljanju robotom, a najviše se ima se svidjela vožnja na robotu.

Nakon velikog uzbuđenja teta Klaudija nas je odvela na ručak.

Zahvalili smo se domaćinima i uputili prema Zračnoj luci Franjo Tuđman. Na odredištu nas je gospodin Nino upoznao s pravilima ponašanja u prostoru zračne luke i poveo u razgledavanje. Upoznali smo sve etape koje putnici prolaze prije ulaska u zrakoplov. Sve nam je bilo zanimljivo i učenici su aktivno sudjelovali u razgovoru.

Puni dojmova i s osmijehom na licu krenuli smo put kući. Na putu smo napravili pauzu u Virovitici i zasladili se finim sladoledom.

Izvanučionička nastava bila je vrlo zanimljiva, učenici su puno toga zapamtili i poželjeli da ponovo posjetimo Zagreb.