Osmaši na edukaciji u Regionalnom znanstvenom centru Panonske Hrvatske

Autor: Sandra Vrbešić, 13. 2. 2024.

Osnovna škola Ante Starčevića Viljevo sudjelovala je na edukacijama Regionalnog znanstvenog centra Panonske Hrvatske. Edukacije su se održale 7. (srijeda) i 8. (četvrtak) veljače 2024. od 10- 13.30 sati u Osnovnoj školi „Josip Kozarac“ u Josipovcu Punitovačkom. Sedam je učenika imalo priliku učiti o Arduinu te začinima i njihovom utjecaju na ljudsko zdravlje.

Učenici osmih razreda, Nives Peica, Magdalena Knežević, Dean Drača, Juraj Franjo, Katarina Gašparović, Dorotea Stipić i Lucija Viljevac sudjelovali su na dvodnevnim edukacijama Regionalnog znanstvenog centra Panonske Hrvatske. Prva je upotreba Arduina i pripadajuće opreme u svakodnevnom životu, a vodio ju je Krešimir Mikuš, dipl.ing. elektrotehnike, mentor te  druga, Začini i zdravlje, koju su vodile Nevenka Kokalović, dipl.ing.preh.teh., savjetnica i Marija Katilović, dipl.ing.preh.teh., savjetnica. Na prvoj su edukaciji, prvog dana, učenici slušali teorijski dio na kojemu su mogli saznati što je Arduino, na koji način funkcionira te što se sve pomoću njega može napraviti u svakodnevnom životu.

Na drugoj su edukaciji, prvog dana, učenici slušali o začinima te njihovom utjecaju na zdravlje čovjeka i kako se mogu iskoristiti u svakodnevnoj primjeni u domaćinstvu. Obje su radionice idućeg dana bile praktične te se naučena teorija primjenjivala na konkretnim praktičnim zadacima.

U pauzi između dvije edukacije učenici su imali prilike vidjeti simulaciju kretanja nebeskih tijela u Planetariju.

Svrha ovih edukacija bila je uvođenje učenika u čudesan svijet robotike, automatike i elektronike, te upoznavanje učenika s raznovrsnim začinima i time kako oni mogu utjecati na zdravlje čovjeka. Cilj nije bio  samo stjecanje znanja iz navedenih zanimljivih područja, već i način poticanja mašte te razvijanja kreativnosti kod učenika. Krajnji ishod je primjena rezultata rada u svakodnevnom životu. Nakon završene edukacije učenici su izrazili zadovoljstvo naučenim i želju za novim stjecanjem znanja.

Antonija Blaženović i Sanja Nekić Matas