21. ožujka – Međunarodni dan darovitih učenika

Autor: Sandra Vrbešić, 22. 3. 2024.

Dan darovitih učenika obilježava  se  21. ožujka. Uvođenjem Dana darovitih učenika želi se senzibilizirati javnost o važnosti prepoznavanja darovite, kreativne i talentirane djece te osmišljavanja posebnih programa za rad s njima.

U našoj školi taj smo dan obilježili nizom edukativnih radionica na temu Svemira. Uz Bis3će u aktivnostima su sudjelovali i gosti iz četvrtog razreda iz Črnkovaca.

Uvodnu radionicu održao je naš učitelj Tomislav Bošnjak. Učitelj je na zanimljiv način približio učenicima pojam gravitacije, odnos mase i brzine te su učenici sami sudjelovali u provođenju pokusa i dokazivanju fizikalnih zakonitosti.

Usvojili su osnovne pojmove o Svemiru, a posebno zabavno je bilo utvrditi koliko dugo bi trebali čekati za ljetovanje na Merkuru, Veneri, Jupiteru ili Marsu.

Nakon toga, Tim Črnkovci (Teo, Lorena, Lovro i Dalia) i Tim Viljevo (Tara, Ilija, Nikolina i Ruža) krenuli su u svemirsku avanturu "U potrazi za izgubljenom Zvijezdom". Uspješnim rješavanjem deset zadataka u Escape room-u koji su testirali njihove logičke i timske vještine, dobili smo pobjednika.

Pobijedio je Tim Črnkovci uz minimalnu prednost od jednog boda. Zadatke za Escape room osmislili su pedagoginja Antonija Blaženović, psihologinja Sandra Vrbešić i student treće godine psihologije na praksi Nikola Brkić.

Kvizom Tko je školski svaštaznalac? – učenici su imali prilike pokazati svoje znanje iz područja opće kulture. Natjecanje je bilo podijeljeno u tri razine nakon prvih trideset pitanja dobili smo četvrtfinaliste, a u finalu su se natjecali Teo i Lovro te je pobjedu odnio Teo Juras iz Tima Črnkovci.

Ovaj susret nije samo pružio priliku za zabavu već i pokazao važnost poticanja darovitosti kod naših učenika. Ovom prilikom zahvaljujemo učiteljici Matei Vincetić te Osnovnoj školi Hrvatski sokol Podravski Podgajci, PŠ Črnkovci, jer su nam pružili priliku za bogatiju i raznolikiju međuškolsku suradnju.