FESTIVAL ZNANOSTI

Autor: Mirna Scheibl, 22. 4. 2010.

U srijedu, 21. travnja 2010. godine 37 učenika sedmih razreda naše škole otputovali su u Osijek u svrhu provođenja izvanučioničke nastave. Voditeljice su bile: Sandra Ižaković, učiteljica biologije i kemije, Ivana Kapetanović, učiteljica fizike i školska psihologinja Josipa Ivić.

„U zabačenu kutku svemirskoga oceana, kao treći kamenčić oko patuljaste žute zvijezde, kruži nježni plavobijeli svijet, «plava točka u beskraju», naš roditeljski planet – Zemlja.
To je naš svemirski dom, dragocjenost i rijetkost, najdraži i za sada jedini od svih svjetova. Zemlja je to snova i obećana zemlja, raj na Zemlji, ali i zemlja znanja.
Ove je godine zemlja i tema Festivala znanosti, osmoga po redu u našoj – Zemlji.“

Izvanučionučka nastava je  započela dvosatnim izlaganjem na izložbi Vodenog svijeta koji se nalazi u sklopu galerije Waldinger u osječkoj Tvrđi nakon koje je nastava nastavljena u prostorima medicinskog fakulteta u Osijek gdje su naši učenici prisustvovali dvjema radionicama u sklopu manifestacije Festival znanosti.

Na prvoj smo radionici pod nazivom „Ritmovi emocija“ saznali ponešto o velikoj ulozi mozga u stvaranju emocija, povijesti nastanka plesova, te naučili osnovne plesne korake standardnih i latinoameričkih plesova pod stručnim vodstvom plesača plesnog studija Feniks iz Osijeka.

Na drugoj smo radionici pod nazivom „Osječki tsunami“ naučili kako nastaju potresi te kako pomoći unesrećenim osobama u takvim situacijama. Ovladali smo tehnikom reanimacije te pružanja prve pomoći.

Nakon uspješno odrađenog radnog dana, zajednički smo ručali te se sretno vratili svojim kućama.

Cilj i namjena izvanučioničke nastave u potpunosti su realizirane: učenicima su na popularan način objašnjene i demonstrirane svakodnevne znanstvene spoznaje koje će jednog dana uspješno moći iskoristiti i u svakodnevnom životu. Također, pobuđen je interes učenika za prirodnim znanostima.

Bogatiji za još poneku znanstvenu spoznaju, koji plesni korak i spremnost da nesebično pomognemo svojim bližnjima u životnim opasnostima, nadamo se da ćemo i dogodine biti dio Festivala znanosti!

Izvor: Sandra Ižaković

SVIBANJ, 2024..pdf