Izlet učenika u Slavonski Brod - izvanučionička nastava

Autor: Mirna Scheibl, 30. 4. 2010.

Učenici 1.do 4.r. naših područnih škola: Kapelna, Krčenik (1.r.) te P.Moslavina,  21.travnja 2010.g  proveli su izvanučioničku nastavu – izlet učenika pod nazivom U svijetu bajki Ivane Brlić-Mažuranić u Slavonskom Brodu.

Provedbi takvog oblika nastave / izleta je prisustvovalo 46 učenika te 5učitelja pratitelja: Tomislava Brajdić, Ana Milić, Zdenko Čikara, Darija Perić i Josip Vrban kao učitelj voditelj.

Izvanučionička nastava je bila realizirana kroz 5 nastavnih sati:  2 sata –hrvatski jezik (medijska kultura – predstava, jezično izražavanje –govorna vj.), priroda i društvo (1.r. –Proljeće u gradu –vip.; 2.r. –Putujemo autobusom kroz naš zavičaj –vip.; 3.r. –Izgled i posebnosti zavičajne regije –vip.; 4.r. –Prirodne posebnosti nizinskog kraja –vip), glazbena kultura –ponavljanje učenih pjesmica te Sat razrednika -1.r. –Putujemo; 2., 3. i 4.r. –Svjetski dan knjige.

U poslijepodnevnim satima se izvanučionička nastava nadovezala izletom učenika u okolici Sl.Broda (naselje Bebrina) kroz posjetu Ergele rasnih konja ''Kaluđer'' gdje su učenici kroz igru, druženje i zabavu uživali u demonstracijskom jahanju i  vožnji kočijom uz okrjepu domaćim sokovima i kolačima domaćina te izletom u  prigradsko naselje Brodsko Vinogorje u posjet Ljetnikovcu obitelji Brlić, mjestu gdje su nastale mnoge Ivanine pripovijetke. Uz interpretativno prepričavanje jedne od književničinih pripovjetki i  analizu, učenici su se družili i igrali.

Izvanučionička nastava – izlet učenika: U svijetu bajki Ivane Brlić-Mažuranić –Slavonski Brod,   proveden je u organizaciji putničke agencije Astralis d.o.o. Slavonski Brod, a prijevoz putničkim autobusom je osigurala tvrtka Panturist d.d..Cijena ovakve izvanučioničke nastave –izleta učenika iznosila je 190,00 kn po učeniku. Troškove su snosili roditelji učenika.

Izvanučionička nastava – izlet učenika je protekao u redu, bez problema. Učenici su bili umorni, ali puni dojmova, novih spoznaja i iskustava i jako zadovoljni viđenim i doživljenim.

Izvor: Josip Vrban

SVIBANJ, 2024..pdf