Škola u prirodi - BJELOLASICA 2010.

Autor: Mirna Scheibl, 31. 5. 2010.

Škola u prirodi realizirana je u vremenu od 24. 5. do 28. 5. 2010. godine. Neposredni organizator prijevoza, smještaja i boravka bio je ORION TOURS d.o.o. ĐAKOVO u suradnji s HOC „Bjelolasica“.

Učenici su u razdoblju od 5 dana imali organiziranu nastavu u učionicama, obilazak planiranih odredišta, sportske aktivnosti, te zabavu za učenike u večernjim satima.

Ispunili smo planirane ciljeve Škole u prirodi:

• upoznali smo učenike s gorskom Hrvatskom - uočavanje razlika u klimi, izgledu, zanimanjima ljudi …
  • posjetili smo zavičajni muzej sa četiri zbirke u Ogulinu: arheološkom, planinarsko- alpinističkom, etnografskom i spomen sobom Ivane Brlić - Mažuranić
  • posjet termo-akumulacijskom jezeru Sabljaci
  • obilazak grada Ogulina - Đulin ponor, park kralja Tomislava i župnu crkvu Sv. križa
  • obilazak skijaške staze i uočavanje osnovnih karakteristika zimskog turizma
  • samostalnost učenika

U Školu u prirodi bili su uključeni učenici 3. i 4. razreda matične škole, te područnih škola iz Moslavine i Krčenika. Ukupno 39 učenika.

Učitelji pratitelji bili su: Zdravka Kopić, Suzana Nikolić, Tomislava Brajdić i studentica Matea Franc.

1. DAN

Pomalo sneni  i vrlo uzbuđeni okupili smo se ispred škole u 7 sati. Izljubili smo roditelje i krenuli na daleki put.

Zaustavili smo se na prekrasnom stajalištu Dobra da bismo bacili pogled na diva koji spava – Klek.

Kad smo stigli na odredište s nestrpljenjem i željom za istraživanjem nepoznatog smjestili smo se u sobe u paviljonu Klek i naša avantura je počela.

2. DAN

Rano smo se probudili  i nakon doručka krenuli u šumu.

Poslijepodne smo se bacili na legende i izradu vještica.

Dan smo završili pjesmom i plesom.

3. DAN

Posjetili smo grad Ogulin i njegove znamenitosti.

Ručali smo na jezeru Sabljaci i postali kvalificirane vještice s vozačkim dozvolama za upravljanje metlom.

Opčinjeni pričama o vješticama dobili smo veliko nadahnuće za lude frizure.

4. DAN

Nakon doručka posjetili smo pilanu Zita i naučili kako se prerađuju trupci.

Dan je bio sunčan i vrlo topao, pa smo se okrijepili u šumi na izvoru Vrelce.

Poslijepodne smo razvijali pozitivan natjecateljski duh na kvizu znanja i sportskim

natjecanjima, a prije večere naši prijatelji iz Moslavine i Krčenika počastili su nas

kratkim igrokazom.

Večer smo proveli u ludoj zabavi.

5. DAN

Buđenje je bilo vrlo teško. Iako nam je bilo jako lijepo svi smo se poželjeli svojih roditelja, pa su torbe bile spakirane u rekordnom vremenu.

Prošetali smo do izvora rijeke Jasenčice i proučili skijašku stazu i žičaru.

Nakon ručka još smo se malo poigrali.

Vidno umorni od silnih uzbuđenja koja su nas pratila proteklih dana krenuli smo kući ostavljajući prekrasni gorski kraj nekim novim klincima na proučavanje.

Tijekom ovih pet dana družili smo se s animatorima koji su nam svojim zanimljivim pričama pomogli da lakše spoznamo svu ljepotu i posebnosti gorskog kraja.

Izvor: Marijana Lazar

rs BA.pdf