Obilježavanje blagdana Svetog Nikole

Autor: Marko Mikić, 10. 12. 2008.

SVETI NIKOLA

sveti Nikola jedan je od najomiljenijih   kršćanskih   svetaca

zaštitnik je djece, pomoraca, djevojaka, siromaha, studenata, pekara, ribara,       zatvorenika, trgovaca, putnika….

Rođen je u gradu Patari u Maloj Aziji u 3.st. pr. Kr. od imućnih roditelja koji dugo nisu mogli imati djece.

Nikola postaje svećenik želeći širiti ljubav i dobrotu.

Prema narodnom vjerovanju, činio je i čudesa:

• poput Isusa smiruje uzburkano more i  zato je zaštitnik mornara

• svojim blagoslovom ozdravlja dijete kojem je zapela riblja kost u grlu, te ga nazivamo i  zaštitnikom djece

U svom životu uvijek se borio protiv nepravde i za ljubav prema bližnjemu u kojem je prepoznavao Boga.

Iscrpljen pokorom i poslovima umire
6. prosinca 327. godine te je pokopan u Miri, gdje se i danas nalazi sarkofag u koji je nekoć bilo položeno njegovo tijelo.

Spomendan mu je 6. prosinca. Toga dana, njemu u spomen, roditelji darivaju djecu.

Legenda kaže:
  ″U blizini roditeljske kuće sv. Nikole, živio je čovjek, nekad bogat, ali je izgubio  carsku službu i sav imetak. Imao je tri kćeri za udaju, ali budući da nije imao za njihov miraz, odlučio je trgovati njihovom ljepotom. One su se pomolile Bogu, da ih izbavi od toga zla i spasi njihovu čast i poštenje.
Sv. Nikola je doznao za tu odluku nesavjesnog oca pa uzme vrećicu, napuni je zlatnicima, umota u platno i, prišuljavši se noću do kuće, ubaci zamotuljak kroz prozor. Otac se začudio kada je ujutro pronašao toliki novac. Tako je opremio jednu kćer i časno je udao. To se dogodilo i drugi put, našao je vrećicu s novcima, te spremio i drugu kćer.
Otac je bio znatiželjan tko je taj dobrotvor, te ga je u zasjedi čekao. Nikola je vidio da ga otac djevojaka čeka, te se popeo na krov i zlatnike ubacio kroz dimnjak. Kako su se na otvorenom ognjištu sušile čarape, zlatnici su pali u njih, i od tuda potječe stavljanje poklona u čarape ili čizmice!″