VOLONTERSKI RAD U TANZANIJI - predavanje gđice Marije Lukić

Autor: Mirna Scheibl, 29. 10. 2010.

U srijedu, 27.10.2010., našu školu je posjetila gđica Marija Lukić, socijalna radnica iz Donjeg Miholjca. Pričala nam je o svom volontiranju u afričkoj državi, Tanzaniji.

predavanje je održano u holu škole

To je jedna vrlo siromašna zemlja u kojoj je gđica Marija sa svojom volonterskom ekipom provela pet tjedana. Oni su uspjeli prikupiti novac za izgradnju sirotišta namijenjenog djeci bez roditelja.

U školu idu samo djeca čiji roditelji mogu platiti njihovo školovanje.

Gđica Marija nam je ppt prezetacijom pokazala u kakvim neljudskim uvjetima ljudi tamo žive, kakvu hranu jedu te koji su tamošnji narodni običaji. Djeca tamo svaki  dan idu više od jednog kilometra po vodu.

Jedan od volontera svake je nedjelje oko 2 sata dijelio djeci bombone – njima je to bio najbolji poklon.

obuću prave od  starih automobilskih guma

Ovo predavanje je bilo vrlo uzbudljivo i poučno. Shvatili smo da mi imamo veće prednosti u životu nego ta siromašna djeca. Mi imamo što poželimo, a oni su zadovoljni i sa komadićem starog kruha. Volio bih i ja, kad završim školu otići na neko slično putovanje i saznati kakav je život drugih ljudi te steći puno novih iskustava. Tko zna, možda ću i ja za par godina, kao i gospođica Lukić, posjetiti to sirotište i na bilo koji način pomoći djeci da i ona imaju lijepo djetinjstvo.

učenici na kraju postavljaju pitanja

Ivan Patača, 7.c