DAN JABUKA

Autor: ANAMARIJA HAT, 27. 10. 2011.

Kaže se:  „Jabuka na dan, tjera doktora iz kuće van“, stoga ne čudi da je jabuka dobila svoj dan u kalendaru Dana koji se slave na međunarodnoj i svjetskoj razini.

Tradiciju obilježavanja Dana jabuka 20.listopada započela je 1990.g. u Londonu s ciljem promicanja njezinih zdravstvenih kvaliteta i demonstracije mnoštva sorti jabuka koje se u Engleskoj uzgajaju.

Povodom ovoga dana pronašli smo nekoliko legendi u kojima se spominje jabuka:

Prema kršćanskoj Knjizi Postanka zmija je nagovorila Evu da Adamu ponudi jabuku kako bi ga zavela. Adam ju je prihvatio, nakon čega su oboje protjerani iz rajskog vrta. Tako je jabuka postala simbol znanja, besmrtnosti i grijeha.

Eris, grčka božica svađe nezadovoljna jer nije bila pozvana na vjenčanje Peleja i Tetida, za osvetu je među svatove bacila zlatnu jabuku s natpisom Kalliste (grč. “najljepšoj”). Božice Hera, Athena, i Afrodita su se posvađale oko jabuke, a Pariz je imenovan za izbor najljepše. Afrodita mu je obećala najljepšu ženu na svijetu, Helenu iz Sparte i time potakla Trojanski rat.

Jabuka potječe iz srednje Azije, odakle ju je Aleksandar Veliki donio u Makedoniju i proširio Europom.

Iz vremena Starog Rima potječe uzrečica „ab ovo usque ad mala“, što znači “od jajeta sve do jabuke” jer je bilo uobičajeno obrok započeti jajetom, a završiti jabukom.

Ovisno o sorti, 100 g jabuke sadrži otprilike 85 g vode, 10,9 g ugljikohidrata te 3 g dijetalnih vlakana. U jabuci ima i do 40 mg vitamina C, potom vitamina A, E, B1, B2, B6 te beta-karotena. Ona sadrži i minerale, mnogo kalija (100 do 180 mg) te kalcij, fosfor, magnezij i željezo. U njoj se krije i serotonin pa je u podizanju našeg raspoloženja uspješnija čak i od pločice čokolade. Sprječava nakupljanje štetnih tvari u krvi, snižava povišeni kolesterol u krvi i sprječava začepljenje krvnih žila pa tako smanjuje rizik za pojavu tromboze i ateroskleroze, a pozitivno djeluje i na rad srca.

Jeste li znali?

• da Hrvati pojedu 15 kilograma jabuka godišnje.
  • da Jabuka pripada porodici ruža.
  • da je jabuka Idared je najpopularnija vrsta u našoj zemlji
  • da postoji stranica volim-jabuke? Portal je posvećen ljubiteljima jabuka.

Dan jabuka stoga slavi sve bogatstvo i različitost omiljene voćke i ukazuje koliko su nam jabuke i nadalje važne i potrebne. Jabuka je iskorištena i kao simbol svih tradicionalnih vrijednosti.

.

Sretan vam dan jabuka!