Svjetski dan šećerne bolesti

Autor: ANAMARIJA HAT, 21. 11. 2011.

Svjetski dan šećerne bolesti obilježava se svake godine 14. studenoga u cijelome svijetu.

Taj je datum odabran prema danu rođenja Fredericka Bantinga, koji je, uz Charlesa­ Besta, zaslužan za otkriće inzulina.

Svjetski dan šećerne bolesti ujedinjuje globalnu dijabetičku zajednicu i na taj način pronosi snažan glas o svijesti o šećernoj bolesti.

Što je dijabetes?

Dijabetes je kronična bolest do koje dolazi kada gušterača ne proizvodi dovoljno inzulina ili kada tijelo ne može učinkovito upotrijebiti proizvedeni inzulin. Neuspjela proizvodnja inzulina, njegova nedjelotvornost ili oboje uzrokuju povišenu razinu glukoze u krvi. Ona je povezana s dugoročnom štetom za tijelo te otkazivanjem nekih organa i tkiva.

Najčešći simptomi dijabetesa su:

• učestalo mokrenje
  • pretjerana žeđ
  • povećana glad-gubitak težine
  • umor
  • manjak zanimanja i koncentracije
  • povraćanje i bol u trbuhu (često zamijenjeni za simptome gripe)
  • osjećaj bockanja ili utrnuća u šakama ili stopalima
  • ostali simptomi uključuju zamućen vid, česte upale te sporo zacjeljivanje rana.

Dijabetes je kronično i doživotno stanje koje zahtijeva pozorno nadziranje i kontrolu. Ako se s dijabetesom ne nosimo na pravi način, razina šećera u krvi može postati vrlo visoka. To je povezano s dugoročnom štetom za tijelo te otkazivanjem različitih organa i tkiva.

Komplikacije uključuju:

• kardiovaskularne bolesti, koje pogađaju srce i krvne žile, a mogu uzrokovati komplikacije kao što su koronarna bolest srca (koja može dovesti do srčanog udara) te moždani udar
  • bolest bubrega koje mogu kao rezultat imati potpuno zatajenje bubrega te potrebu za dijalizom ili transplantacijom bubrega
  • bolest živaca koja može dovesti do čireva i amputacije nožnih prstiju, stopala te donjeg dijela nogu
  • bolest očiju koje karakterizira oštećena mrežnica oka, a može dovesti do gubitka vida

I mi smo prigodno ovaj dan u našoj školi obilježili panoom s naglaskom na potrebu edukacije i prevencije o ovoj bolesti.

Dio teksta preuzet sa: http://www.zdrav-zivot.com.hr

S. Ižaković, učiteljica biologije

SVIBANJ, 2024..pdf