1. prosinca - svjetski dan borbe protiv AIDS-a

Autor: ANAMARIJA HAT, 5. 12. 2011.

Svjetski dan borbe protiv HIV / AIDS-a obilježava se od 1988. godine, na inicijativu Svjetske zdravstvene organizacije prvog dana u prosincu s ciljem podizanja svijesti javnosti o toj bolesti, iskazivanja solidarnosti prema oboljelima, utjecanja na smanjenje diskriminacije i skretanja pozornosti na opasnosti koje donosi rizično ponašanje i širenje HIV-a.

Crvenom vrpcom u obliku petlje iskazuje se osvještenost o problemima vezanim uz HIV/AIDS, solidarnost s borbom protiv ove bolesti i odavanje počasti osobama koje su podlegle bolesti ili se još uvijek bore za život.

Prema procjenama Svjetske zdravstvene organizacije u svijetu trenutno živi oko 33 milijuna ljudi zaraženih HIV-om. Godišnje se HIV-om u svijetu zarazi oko 2,5 milijuna osoba, a oko 2 milijuna umre od AIDS-a.

Stanje u Hrvatskoj
Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo u Hrvatskoj je od 1986., kada je registriran prvi bolesnik od AIDS-a, do kraja 2010. zabilježeno ukupno 862 osoba s HIV infekcijom, od kojih je 325 oboljelo od AIDS-a. U istom je razdoblju 176 oboljelih umrlo.

Općenito o bolesti

AIDS je dugotrajna zaraza koja počinje ulaskom virusa HIV u krvotok pri čemu tijekom vremena dolazi do postupnoga uništavanja imunosnoga sustava i pojave različitih bolesti.

HIV zasada ne možemo iskorijeniti iz tijela, djelotvornoga cjepiva zasada nema.

Od trenutka zaraze HIV-om do nastupa AIDS-a, u neliječene osobe prođe u prosjeku 10 godina. Osoba zaražena HIV-om obično se ne osjeća bolesnom i godinama nema simptome, te ne znajući za svoju bolest, mogu širiti infekciju.

Postoje dva tipa HIV-a. To su HIV tip 1 i HIV tip 2. Infekcija HIV-om tipa 1 je rasprostranjenija. Ovaj virus napada posebnu vrstu bijelih krvnih stanica (limfocite). Infekcije HIV-om tipa 2 je rasprostranjena uglavnom u nekim afričkim zemljama.

HIV se najčešće prenosi:

• spolnim odnosom sa zaraženom osobom
  • zajedničkim korištenjem igala i šprica pri uzimanju droge
  • sa zaražene trudnice na dijete tijekom trudnoće, porođaja i dojenja

HIV pozitivnu osobu nikako nema razloga odbacivati samo zbog pozitivnog HIV statusa. Uz primjenu zaštitnih mjera i prilično djelotvornog liječenjenja takve osobe mogu imati kvalitetan život.

Kojim putem se HIV ne prenosi?

• rukovanjem, grljenjem i drugim uobičajenim međuljudskim kontaktima
  • dodirom s predmetima kao što su javne telefonske govornice, novac, ručke u vlaku,tramvaju ili autobusu
  • uporabom javnih zahoda, bazena ili sauna
  • posuđem za jelo, čašama, ručnicima, posteljinom
  • šmrcanjem, kašljem i kihanjem
  • uobičajenim pregledom kod liječnika niti uobičajenim pregledom i popravkom zuba kod stomatologa
  • putem domaćih životinja (pas, mačka) niti insektima

Mala je vjerojatnost da se HIV-om zarazite nekim nesretnim slučajem na koji niste mogli utjecati, a mnogo veća da infekciju dobijete zbog rizičnog ponašanja koje je rezultat vaše slobodne volje, mogućnosti izbora, ali i društvenih normi i pritisaka.

U želji za što boljom informiranošću naših učenika o ovoj bolesti današnjice, izradili smo pano.

S. Ižaković, učiteljica biologije

SVIBANJ, 2024..pdf