Svjetski dan zaštite ozonskog omotača

Autor: Mirna Scheibl, 17. 9. 2012.

I ove smo se školske godine prisjetili važnosti ozonskog omotača za naš planet, povodom Svjetskog dana zaštite ozonskog omotača, koji se obilježava 16. rujna u cijelome svijetu. Naš eko kutak, posvećen ozonskom omotaču, želi sve učenike i djelatnike, kao i roditelje ili posjetitelje naše škole uputiti na važnost ozonskog omotača za naš život.

Ozonski omotač zaustavlja većinu štetnih sunčevih UV-B zraka, a potpuno nas štiti i od smrtonosnog UV-C zračenja. Zato je ozonski omotač uistinu prijeko potreban štit za održanje života na planeti Zemlji.

Ozonski je omotač posljednjih godina izuzetno oštećen zbog uporabe različitih kemikalija. Njegovim oštećenjem povećava se prodiranje štetnih zračenja na Zemlju, a to povećava broj zloćudnih i dobroćudnih tumora kože te bolesti očiju, smanjuje urode poljoprivrednih usjeva i oštećuje materijalna dobra.

Brojne kemikalije koje je proizveo čovjek ostaju dugo vremena u zraku i postupno dospijevaju u sve dijelove atmosfere, pa i u stratosferu gdje se razgrađuju djelovanjem sunčeva zračenja, oslobađajući atome klora ili broma koji uništavaju ozon.

UN je 1994. proglasio Dan zaštite ozonskog omotača kako bi naglasio važnost provedbe Montrealskog protokola, koji su ratificirale sve članice UN-a i bez čije bi promjene oštećenje ozonskog sloja bilo deset puta veće.

U Hrvatskoj, članici Protokola od 1991., do danas je odobreno 15 projekata kojima je ukinuta potrošnja klorofluorougljika, halona i metil bromida.

Ekolozi naše škole podupiru ovogodišnji slogan Svjetskog dana zaštite ozonskog omotača:

Zaštitimo našu atmosferu za buduće naraštaje“.

Izvor: Sandra Ižaković, učiteljica biologije i kemije

SVIBANJ, 2024..pdf