Obilježili smo svjetski dan pješačenja

Autor: Mirna Scheibl, 16. 10. 2012.

U našoj školi 15.listopada obilježili smo svjetski Dan pješačenja. Krenuli smo od škole kroz mjesto te smo nastavili uz nogometno  igralište i makadamom se vratili natrag, te smo zastali na nogometnom igralištu gdje smo ukratko razgovarali o važnosti kretanja.

Ukratko o hodanju:

Hodanje je prirodni ljudski pokret i osnovni način kretanja ljudi. Riječ je o tjelesnoj aktivnosti koja zahtijeva skladan rad kostiju i mišića, odnosno sustava za kretanje. Hodanje je zdrava fizička aktivnost koja osnažuje tijelo, psihu i dušu hodača.

Osnovno pravilo hodanja je hodanje u skladu s psihofizičkom kondicijom. U hodanju su pokreti najprirodniji i najprilagođeniji ljudskom tijelu. Hodanje mora biti dovoljno brzo, kao da nam se žuri (time se ubrzava broj otkucaja srca te povećava broj udisaja) i ono mora trajati dovoljno dugo (najmanje 30 minuta na dan).Savjetuje se hodati 30 minuta od pet do sedam puta na tjedan kako bi se postigli maksimalni učinci hodanja. Kako bi se izbjegle nepoželjne ozljede i oštećenja mišićno-koštanog sustava treba postupno doći do preporučenog vremena hodanja na dan. Preporuka je započeti s hodanjem pet dana u tjednu po 15 minuta, a svaki sljedeći tjedan povećati trajanje hodanja za pet minuta kako bi se dosegnulo 30 minuta hodanja u četiri tjedna.

Prednost hodanja u odnosu na druge tjelesne aktivnosti jest u tome da ono ne mora biti ni intenzivno ni dugotrajno da bi bilo korisno za zdravlje. Osim toga to je najjednostavnija tjelesna aktivnost koja se može provoditi na gotovo svakom mjestu.

Jeste li znali?

Hodanje troši otprilike isti broj kalorija po kilometru kao i trčanje!
Brzi hod 1 kilometra za 9,5 minuta je isto što i pretrčati 1 km za 13,5 minuta!

Uvijek se zagrijte prije i poslije hodanja!

Izvor: Tatjana Kolarić, učiteljica TZK-a

SVIBANJ, 2024..pdf