ZDRAVSTVENI ODGOJ – KRVARENJE IZ NOSA

Autor: Robert Matanović, 16. 4. 2013.

Prema planu realizacije tema Zdravstvenog odgoja u prvom razredu Matične škole, na red je došla tema Prva pomoć – krvarenje iz nosa, predviđena modulom Živjeti zdravo.

U samoj realizaciji sudjelovala je medicinska sestra Silvija Crnčan, mama učenika 1.r., koja je učenicima održala predavanje i kratku radionicu na zadanu temu, kojoj je predviđeni ishod bio pokazati kako zaustaviti krvarenje iz nosa. Budući da u svakodnevnim, ali i razrednim situacijama nerijetko dolazi do krvarenja iz nosa, od iznimne je važnosti znati kako postupiti u toj situaciji, što treba, a što nikako ne treba učiniti. Upravo su to saznali učenici koji su u četvrtak, 4. travnja slušali predavanje, ali i aktivno sudjelovali u predviđenim aktivnostima.Kroz kratko predavanje učenici su saznali razloge koji mogu dovesti do krvarenja iz nosa kao i način na koji treba reagirati ukoliko dođe do krvarenja. Uslijedila je demonstracija samog postupka zaustavljanja krvarenja te vježba istoga u parovima. Naučeno, učenici su utvrdili rješavanjem listića u parovima. Budući da smo naučili kako je za sprječavanje krvarenja iz nosa potrebno jesti puno voća i povrća, poslušali smo savjete i odmah prionuli na posao. Hvala medicinskoj sestri Silviji na zaista zanimljivom i poučnom predavanju, te voću koje nam je donijela, a ukoliko dođe do nezgodne situacije krvarenja iz nosa, kod nas više nema straha jer sada znamo kako trebamo postupiti!

Pripravnica RN  Petra Kopić