Pravilno držanje tijela – ZO

Autor: Robert Matanović, 14. 5. 2013.

Učenici prvog razreda Matične škole ove su školske godine bili sudionici nekoliko zanimljivih predavanja i radionica vezanih uz Zdravstveni odgoj.

Posljednja tema koju su obradili bila je Pravilno držanje tijela, a poučno predavanje održala je učiteljica razredne nastave i informatike, Matea Franc. Budući da učenici dosta vremena provode u sjedećem položaju, kako u školskim klupama tako i kod kuće, najčešće za računalom, od izuzetne je važnosti već sada ukazati im na važnost pravilnog držanja tijela.

Na samom su početku učenici pogledali kratak animirani film, omiljenog im junaka Traktora Toma, koji je uz pomoć svojih prijatelja uspio proizvesti ukusan i vrlo zdrav sok od jabuka. Učenici su ono što su vidjeli povezali sa gradivom prirode i društva o važnosti zdrave i raznolike prehrane. Zdrava i raznolika prehrana važna je i za jačanje svih mišića u tijelu, pa tako i onih koji su vezani uz kralježnicu – najvažniji dio odgovoran za pravilno držanje tijela. Učenici su na konkretnim primjerima saznali što znači pravilno sjediti u školskoj klupi kao i za stolom/stolicom koji veličinom nisu prilagođeni djetetu. Osim sjedenja, naučili su i način pravilnog držanja tijela tijekom hodanja, a kako bi osvijestili važnost redovitog tjelesnog vježbanja, odradili su i dnevnu dozu tjelesnog razgibavanja.

Učenici su i sami zaključili o važnosti pravilnog držanja tijela i obećali su primjeniti naučeno uz veliko hvala učiteljici Matei!

Petra Kopić, pripravnica