PROJEKT - Školski sport i olimpijski pokret

Autor: Mirna Scheibl, 10. 6. 2013.

U mjesecu svibnju prijavili smo se na natječaj Školskog športskog saveza ŠKOLSKI SPORT I OLIMPIJSKI POKRET pod temom „Olimpijske igre“. Natječaj se provodio  za osnovne i srednje škole pod pokroviteljstvom Hrvatskog školskog športskog saveza u suradnji s Hrvatskom olimpijskom akademijom.

Cilj projekta je  bio napraviti prezentaciju ili predavanje i provesti neku sportsku aktivnost uključujući što veći broj učenika i predmeta a oni najbolji (prva tri mjesta)  biti će nagrađeni sa sportskom opremom u određenim novčanim protuvrijednostima.

Učenici su bili zaduženi po raznim radionicama (aktivnostima) na koje su se prethodno prijavili. U projekt smo uključili ukupno 267 učenika 1.-8. razreda matične i područnih škola (P.Moslavina, Krčenik, Ivanovo i Kapelna), učitelje razredne nastave i neke učitelje predmetne nastave (likovna kultura, povijest, geografija, knjižničarka). U holu škole odradila sam prezentaciju na temu „Olimpijske igre“ na osnovu edukativne brošure koju smo dobili od Hrvatske olimpijske akademije. Izradili smo zastavu s olimpijskim krugovima, učenici su crtali sportove koji se održavaju na olimpijskim igrama i znamenje. Učiteljica povijesti je govorila o povijesti  Olimpijade, a učitelj geografije o znamenitostima Grčke.

Aktivnosti koje smo održali:

Učenici razredne nastave održali su neke sportove starih olimpijskih igara:

1. Nošenje jajeta u žlici
  2. Skakanje u vreći
  3. Potezanje konopa

Učenici predmetne nastave:

1. badminton
  2. odbojka na pijesku
  3. ragbi(koji smo malo prilagodili u dvorani)
  4. mali nogomet
  5. stolni tenis

Svi smo lijepo i u sportskom duhu proveli ovaj dan a hoćemo li biti najbolji  ili  ne i nije toliko važno jer kako i kaže olimpijski credo:

„Najvažnije na Olimpijskim igrama nije pobijediti nego sudjelovati, kao što ni u životu nije najvažnija pobjeda nego borba“.

učiteljica tzk-aTatjana Kolarić