Hrvatska 28. članica EU

Autor: Sandra Vrbešić, 1. 7. 2013.

Učenici naše škoje koji idu na dodatnu nastavu iz geografije i učenici 6.b razreda zajedno s mentorom Boškom Soldićem, učiteljem geografije javili su se na natječaj povodom pristupanja Republike Hrvatske Europskoj uniji pod nazivom „Hrvatska – 28. EU članica“ pri Delegaciji EU-a u RH.

Karta Europske unije veličine je 120cm x 150 cm i izrađena je od čepova s plastičnih boca nalijepljenih na kartonsku podlogu. Karta je izrađena od ≈2300 čepova različitih boja. Članice Europske unije su prikazane različitim nijansama plave boje, a granice Europske unije su obilježene žutim čepovima(u skladu s bojama EU). Bijelim čepovima su prikazane države Europe koje nisu članice Europske unije, a srebrnim čepovima označena su mora. Crvenim čepovima na karti je istaknuta Hrvatska kao buduća 28. članica Europske unije. Kao simbol svake države članice istaknute su zastave smještene na mjesto glavnog grada pojedine države, a u Bruxellesu se osim belgijske, nalazi i zastava EU.

Glavni cilj projekta bio nam je podizanje svijesti o pitanjima koja se tiču EU-a te obilježavanje pristupanja Hrvatske Europskoj uniji. Sudjelovanjem u izradi ovog projekta uklopili smo se u ovogodišnji projekt škole pod nazivom “Zašto biti kap, kad možemo biti slap?!“. Cilj projekta bio je upoznavanje naroda, kultura i država Europe i svijeta čije su posebnosti učenici otkrivali kroz radionice.

Škola smo u maloj ruralnoj sredini, a ovim projektom smo, osim same izrade karte, ostvarili  i najveću vrijednost ovog projekta, a to je zajedništvo između učenika i učitelja koji su se dobrovoljno priključili projektu, isto kao što kaže i slogan Europske unije: „UJEDINJENI U RAZLIČITOSTI.“

U prilogu vijesti možete pogledati kroz fotografije postupak izrade karte!

Tijek_izrade_karte_EU.pdf (502.69 KB)